Masz stary telewizor? Nie wyrzucaj go do lasu!

Trzeci dzień trwa w Ciechanowie, na terenie zabudowy jednorodzinnej, wiosenna zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Potrwa do 26 kwietnia, a dzień później podobna akcja odbędzie na osiedlach o zabudowie wielorodzinnej – blokowej.

– Mieszkańcy mogą bezpłatnie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Miejska spółka Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych realizuje tego typu zbiórki dwa razy w roku – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska. – Harmonogram dla poszczególnych ulic znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta: https://www.umciechanow.pl/dla_mieszkancow/Rozdzial_X. Odpady należy wystawić przed posesją wzdłuż drogi przejazdu pojazdu zbierającego, bez powodowania utrudnień dla ruchu pojazdów i pieszych.

Na osiedlach bloków (zabudowa wielorodzinna) odbiór odpadów wielkogabarytowych będzie miała miejsce 27 kwietnia 2022 r. Mieszkańcy powinni wystawić odpady wokół pojemników na selektywną zbiórkę odpadów, na terenie poszczególnych osiedli.

– Tzw. „gabaryty” to odpady, które ze względu na swoje rozmiary nie mieszczą się do powszechnie dostępnych pojemników na odpady. Należą do nich np. meble (szafy, łóżka, fotele, kredensy, biurka, krzesła) oraz inne elementy wyposażenia domu. Zaliczają się do nich także dużych rozmiarów przedmioty użytku codziennego – rowery, wózki dziecięce czy duże zabawki. Część odpadów o dużych rozmiarach zalicza się do tzw. elektroodpadów. To np. pralki, lodówki, piecyki gazowe czy telewizory, czyli sprzęt AGD i RTV – wyjaśnia rzeczniczka Ratusza. – Mieszkańcy, którzy segregując śmieci mają wątpliwości, gdzie wyrzucić dany odpad mogą skorzystać z udostępnionej dla nich bezpłatnie przez Urząd Miasta elektronicznej wyszukiwarki odpadów. Można z niej łatwo skorzystać przy użyciu telefonu komórkowego lub komputera. Jest dostępna na stronie internetowej https://www.umciechanow.pl/dla_mieszkancow/wyszukiwarka_odpadow.

Osoby, które chcą pozbyć się odpadów wielkogabarytowych w innych terminach mogą skorzystać z punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK), zlokalizowanego przy ulicy Gostkowskiej 83. Punkt, prowadzony przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Ciechanowie, jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00 oraz w soboty w godz. 10.00-14.00. Mieszkańcy Ciechanowa mogą przekazywać do niego odpady bezpłatnie. Muszą być odpowiednio posegregowane na frakcje i osobiście dostarczone.

Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi pod nr tel. (23) 674 92 89 (wew. 289).

red

Fot. UM Ciechanów