Mazowieccy terytorialsi zapraszają na wakacyjne szkolenie

Szkolenia podstawowe i wyrównawcze w terminach wakacyjnych na stałe już weszły do kalendarza szkoleń mazowieckich terytorialsów. W tym roku szkolenie skierowane do uczniów i studentów rozpocznie się 1 lipca i tradycyjnie zakończy się przysięgą wojskową.

Organizowanie przeszkolenia wojskowego w czasie wakacyjnym jest ułatwieniem dla pełnoletniej młodzieży oraz studentów, którzy bez konieczności przerwy w nauce czy studiach mogą zdobyć podstawową wiedzę ogólnowojskową. Po 16 dniach szkolenia żołnierze składają przysięgę wojskową. W tym roku wakacyjne powołanie do służby odbędzie się 1 lipca i zakończy przysięgą wojskową 17 lipca. Od 2 do 17 września zaplanowane jest kolejne szkolenie. Wrześniowy termin natomiast jest dostosowany do studentów, którzy jeszcze nie rozpoczną roku akademickiego i będą mogli skorzystać z przeszkolenia wojskowego.

Co roku szkolenia w ramach projektu Wakacje w WOT i Ferie w WOT cieszą się dużym zainteresowaniem. Przyciągają młodych ludzi z rejonu północnego Mazowsza.
Obecnie w ciechanowskich koszarach 36 ochotników odbywa „szestnastkę”, szkolenie przeznaczone dla osób, które wcześniej nie miały styczności z wojskiem. 28 maja złożą oni przysięgę wojskową i zasilą szeregi 5 Mazowieckiej Brygady Oborny Terytorialnej, rozpoczynając tym samym 3 – letni proces szkolenia w WOT.

Co zrobić, by wziąć udział w szkoleniu w ramach projektu Wakacje w WOT?

Ochotnicy, którzy są pełnoletni (18-55 lat w korpusie szeregowych, lub 18-65 lata w korpusie oficerskim), posiadają obywatelstwo polskie, ich zdrowie pozwala na pełnienie służby wojskowej i chcieliby w czasie wakacji spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej, powinni złożyć wniosek o powołanie do terytorialnej służby wojskowej w swoich macierzystych Wojskowych Centrach Rekrutacyjnych (byłe WKU). Można to zrobić osobiście jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Mogą również skontaktować się z rekruterem ze swojego powiatu (www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl), który pomoże w procedurze rekrutacyjnej. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć również na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot


Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy, Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT