Mazowszanie pod Grunwaldem

15 lipca w 611. rocznicę bitwy pod Grunwaldem Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przypomniało o mazowieckim wkładzie w tę wielką wiktorię.

– Dokładnie 611 lat temu w południe na polach Grunwaldu na przeciw siłom zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny stanęły sprzymierzone wojska Korony i Litwy. W tej zwycięskiej bitwie pod wodzą króla Władysława Jagiełły wzięła udział również licząca niespełna setkę ciężkozbrojnych oszczepników oraz około 400 rycerzy i giermków chorągiew księcia pana Janusza Starszego. A tak o przygotowaniach księcia Janusza pisał komtur Nidzicy w liście do wielkiego mistrza, Ulryka von Jungingena. „Czcigodny, łaskawy, drogi panie Mistrzu. Posłałem jednego z rajców niborskich na Mazowsze dla zasięgnięcia wiadomości. Donosi on, iż książę Janusz po całym swym kraju odbywa przeglądy rycerstwa, przysposabiając dla króla najlepszą zbroję oraz konie co nazdatniejsze w swej ziemi” – czytamy na profilu Muzeum na FB.

Red

Fot. Muzeum Szlachty Mazowieckiej/Na zdjęciu: rzeźba ” Bitwa pod Grunwaldem” Jana Razika z 1978 roku prezentowana na ekspozycji