Mazowsze będzie podzielone na dwa województwa?

Taki podział zapowiedział na czwartkowej konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Siedlcach prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Cytując za portalem Salon24.pl: “Szef partii rządzącej zapowiedział podział województwa mazowieckiego na województwo, które obejmie Warszawę oraz mazowieckie. Według Kaczyńskiego, taki podział będzie uczciwy w obliczu “trudnego problemu województwa mazowieckiego, które z punktu widzenia przeciętnych dochodów jako całość jest bardzo wysoko ze względu na bardzo wysokie dochody w Warszawie” – tłumaczył prezes PiS. My tę sprawę będziemy chcieli załatwić, bo to nawet mimo pewnych posunięć w odniesieniu do Unii Europejskiej, bo takie posunięcia zostały rzeczywiście podjęte, jest za mało. Po prostu trzeba będzie to zrobić w ten sposób, że będzie województwo Warszawa i okolice i województwo mazowieckie. To jedyne rozwiązanie problemu – ocenił Kaczyński.”.

Całość artykułu tutaj: https://www.salon24.pl/newsroom/982883,kaczynski-w-siedlcach-bedzie-17-wojewodztwo-chodzi-o-wyodrebniona-warszawe

KOMENTARZ:

A ja mam wątpliwości. Po pierwsze uważam, że województw jest i tak za dużo. Po drugie – nie wyobrażam sobie (z różnych względów: historycznych, uczuciowych, komunikacyjnych) jako mieszkaniec powiatu ciechanowskiego mieszkać w województwie mazowieckim, którego stolicą nie będzie Warszawa. Po trzecie: jakie miasto zostanie stolicą nowego województwa: Płock, Radom, Siedlce, a może Ostrołęka? Bo jako realista wiem, że Ciechanów nie ma większych szans.

Zakładam, że może to być wariant z wojewodą w Radomiu i marszałkiem w Płocku (lub odwrotnie) i co wtedy? I tak my w powiecie ciechanowskim mamy już Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu, Sąd Okręgowy w Płocku, Sąd Apelacyjny w Łodzi, a Izbę Adwokacką chyba w Olsztynie. No i do tego Wojewódzkiego Weterynarza w Siedlcach… Do Płocka jeszcze jako tako idzie dojechać komunikacją masową, ale do Radomia?

I na koniec narażę się radomianom – z nich takie Mazowsze jak z Ciechanowa Prusy Nowowschodnie.

Marek Szyperski

Fot. wikipedia.org/Historyczny podział Mazowsza