Mazowieccy terytorialsi pomimo zaangażowania w operację pod kryptonimem FENIKS na Dolnym Śląsku, stale podnoszą swoje umiejętności na szkoleniach rotacyjnych. W ubiegłym tygodniu w ciechanowskich koszarach doskonalili zagadnienia z medycyny pola walki.
Szkolenie medyczne, które odbyło się w ciechanowskich koszarach było elementem comiesięcznej rotacji. Uczestniczyli w nim żołnierze, którzy na co dzień są uczniami szkoły mundurowej FENIKS, a dodatkowo doskonalą wojskowe rzemiosło w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Scenariusz epizodu przygotowanego na potrzeby szkolenia zakładał postrzelenie żołnierza z sekcji lekkiej piechoty, która wpadła w zasadzkę podczas rutynowego patrolu na odzyskanym terenie.
– Podczas szkolenia wykorzystaliśmy trenażery ćwiczebne ze sztuczną krwią przypominające prawdziwe rany. Na podstawie naszych obserwacji podczas tego typu zajęć wynika, że szkoleni chociaż maja świadomość tego, że wszystko co się dzieje wokół nich jest na potrzeby ćwiczeń, to jednak w ich zachowaniu widać stres. A efekt jaki chcemy uzyskać przy tego typu ćwiczeniach, to obycie się z widokiem ran i krwi, żeby przypadku w realnej sytuacji wiedzieli, jakie procedury powinni zastosować. – kpr. Maciej z 51 batalionu lekkiej piechoty w Ciechanowie
Zadaniem terytorialsów była ewakuacja rannego w bezpieczne miejsce oraz udzielenie właściwej pomocy – w tym przypadku szkolony w roli medyka opatrzył ranę postrzałową klatki piersiowej opatrunkiem okluzyjnym oraz zabezpieczył opatrunkiem indywidualnym znajdującym się na wyposażeniu każdego żołnierza – ranę postrzałową ręki. Zadaniem pozostałych żołnierzy z sekcji było zabezpieczenie terenu udzielania pomocy poszkodowanemu.
Celem tego typu ćwiczeń jest podnoszenie umiejętności terytorialsów, niezależnie od pełnionej funkcji, w zakresie udzielania pomocy rannemu na polu walki, które zwiększą szansę na przeżycie oraz umożliwią bezpieczną ewakuację do wykwalifikowanego zabezpieczenia medycznego. Z każdym kolejnym szkoleniem jego zakres jest rozszerzany o kolejne zagadnienia i procedury niezbędne do ratowania życia na pierwszej linii działań.
Chcesz zostać jednym z nas?
Najbliższe szkolenia podstawowe i wyrównawcze rozpoczną się już 15 listopada br. Wnioski o powołanie do służby należy składać w Wojskowym Centrum Rekrutacji. Można również skorzystać ze wsparcia rekruterów 5 MBOT – dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.
***
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” powstała w drugim etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. Stałym Rejonem Odpowiedzialności obejmuje 17 powiatów północnego Mazowsza. W skład 5MBOT wchodzą: samodzielne pododdziały, 51 batalion lekkiej piechoty w Ciechanowie, 52 batalion lekkiej piechoty w Komorowie, 53 batalion lekkiej piechoty w Siedlcach, 54 batalion lekkiej piechoty w Zegrzu Południowym. Brygadą liczącą ponad 2500 żołnierzy dowodzi płk dr Paweł Lech.
kpr. Elżbieta OBRĘBSKA, rzecznik prasowy, 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”
Fot. 5MBOT