Miała dostać paczkę ze Stanów – straciła dużo pieniędzy

Może nie wyglądał jak George Clooney – gwiazda serialu „Ostry dyżur”, ale i tak rzekomy lekarz zza oceanu tak skutecznie zawrócił w głowie 45-letniej ciechanowiance, że ta straciła 15 tys. zł.

– Internetowa znajomość z rzekomym lekarzem mieszkającym w Nowym Jorku zakończyła się dla 45-letniej ciechanowianki utratą oszczędności. Kobieta miała otrzymać paczkę z niespodzianką. Gdy pojawiły się nieprzewidziane problemy z przesyłką 45-latka, chcąc pomóc znajomemu, wysłała pieniądze na wskazane konto bankowe. Niestety kontakt z mężczyzną się urwał, a paczka nie dotarła. 45-latka straciła w ten sposób 13 tys. złotych. Policjanci raz kolejny ostrzegają przed internetowymi oszustami! – informuje oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska.

Na początku doszło do zawarcia znajomości na jednym z portali społecznościowych. Mimo, że 45-latka nie znała mężczyzny, przyjęła zaproszenie do grona znajomych. Zaczęli ze sobą korespondować za pomocą komunikatora. Nowo poznany mężczyzna przedstawił się jako lekarz chirurg pracujący w Nowym Jorku. Internetowy znajomy szybko zdobył zaufanie mieszkanki powiatu ciechanowskiego i oznajmił, że wyśle jej „paczkę z niespodzianką”.

– Po pewnym czasie kobieta odebrała wiadomość, że pojawiły się nieprzewidziane kłopoty z przesyłką – konieczne było opłacenie cła. 45-latka zgodziła się pomóc mężczyźnie i wysłała na wskazany numer konta 3 tys. złotych. Po jakimś czasie kobieta otrzymała kolejną wiadomość. Tym razem mężczyzna poinformował 45-latkę, że w wysłanej paczce były pieniądze i aby uniknąć odpowiedzialności za „pranie brudnych pieniędzy” konieczne jest wpłacenie większej kwoty – relacjonuje pani rzecznik. – Przestraszona 45-latka postępowała zgodnie z instrukcjami i wykonała kolejny przelew. Uświadomiła sobie, ze padła ofiarą oszustwa, gdy kontakt z internetowym znajomym się urwał, a paczka nie dotarła. W sumie kobieta straciła 13 tys. złotych. Postępowanie w tej sprawie prowadzą teraz policjanci z ciechanowskiego Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją.

Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami: należy być ostrożnym zawierając nowe znajomości w mediach społecznościowych, czy innych portalach w Internecie; należy zachować czujność zwłaszcza, jeśli poznana osoba prosi nas o pieniądze; oszuści zazwyczaj unikają rozmów telefonicznych; unikają też wskazywania miejsc, z których pochodzą, ich konta na profilach społecznościowych nie zawierają żadnych informacji osobistych, zdjęć z rodziną, miejsca pracy, zamieszkania; zdobywają zaufanie ofiary poprzez regularny kontakt i przedstawianie fałszywych historii z życia; proszą o pomoc finansową np. na zakup biletu lotniczego lub na pokrycie opłat za przesłanie paczki.

– O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy poinformować Policję. Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa! – apeluje asp. Magda Zarembska.

Red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne