Miasto Ciechanów pomoże seniorom przy szczepieniach

– Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pomogą mieszkającym w Ciechanowie seniorom w dokonywaniu zapisów na szczepienia, a miejska spółka ZKM bezpłatnie zapewni osobom starszym lub z niepełnosprawnościami dowóz do punktów ich wykonywania. Przewidziana jest również asysta w trakcie transportu. Miasto bezpłatnie udostępni sprzęt rehabilitacyjny dla osób, które mają trudności w poruszaniu – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Paulina Rybczyńska.

Zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19 dla osób powyżej 80 roku życia rozpoczną się 15 stycznia. Od 22 stycznia na szczepienia zapisywać będą mogły się osoby mające powyżej 70 lat. Szczepienia osób w tym wieku maja się rozpocząć 25 stycznia. Mieszkający w Ciechanowie seniorzy z tej grupy mogą liczyć na wsparcie miasta.

Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Na szczepienie można zapisać się samodzielnie w punktach opieki zdrowotnej. Lista punktów wykonujących szczepienia na terenie miasta jest dostępna na stronie internetowej www.gov.pl/web/szczepimysie/mazowieckie. Zapisy na szczepienia prowadzone są też poprzez ogólnopolską infolinię pod nr tel. 989 oraz drogą elektroniczną poprzez Internetowe Konto Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl.

– Seniorom, którzy nie mają dostępu do komputera i internetu, są samotne lub mają trudność w zorganizowaniu niezbędnych formalności przy zapisach pomogą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej – informuje Paulina Rybczyńska. – Dla osób niepełnosprawnych i mających ograniczone możliwości skorzystania z własnego dojazdu miasto zorganizuje specjalny transport do punktów szczepień. Zakład Komunikacji Miejskiej wykorzysta do tego celu m.in. niskopodłogowe małe busy i autobusy, które są dostosowane do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Autobusy o umówionej godzinie będą przywoziły i odwoziły osoby, które zdecydują się przyjąć szczepionkę. W trakcie transportu będą obecni asystenci, którzy pomogą w przypadku trudności w przemieszczaniu się (np. w pokonywaniu schodów) i będą towarzyszyć seniorowi przy zgłoszeniu się do punktu szczepień.

MOPS bezpłatnie udostępni też urządzenia rehabilitacyjne (kule, balkoniki czy wózki inwalidzkie) dla osób, które mają trudności w poruszaniu się.

Osoby, które zapiszą się na szczepienie samodzielnie mogą zgłosić potrzebę uzyskania wsparcia przy transporcie bezpośrednio w trakcie dokonywania zapisu w placówce NFZ.

– Aby uzyskać pomoc MOPS przy dokonywaniu zapisów na szczepienie lub zgłosić potrzebę transportu należy zadzwonić na nr tel. 23 672 20 91, wew. 34 lub tel. 572 290 136 (w godzinach 7:30-16:00), e-mail: http://kontakt@mopsciechanow.pl. – informuje rzeczniczka. – Osoby potrzebujące pomocy w związku z zachorowaniem na COVID-19 lub objęte kwarantanną cały czas mogą liczyć na pomoc ze strony miasta. W Ciechanowie działa „Pogotowie zakupowe”. MOPS wspiera też seniorów w kwestii zakupu leków oraz załatwiania najpilniejszych spraw urzędowych. Z kolei inna miejska spółka – PUK świadczy usługę odbioru odpadów z gospodarstw objętych izolacją.

Red.

Fot. UM Ciechanów