Miasto pierwsze, prezydent drugi

Pierwsze miejsce w kategorii miast do 100 tys. mieszkańców w rankingu „Perły Samorządu” zajęło Miasto Ciechanów. Prezydent Krzysztof Kosiński znalazł się na drugim miejscu wśród najlepszych prezydentów miast. 12 maja ogłoszono wyniki ogólnopolskiego zestawienia samorządów organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

Według organizatorów ranking ma doceniać gminy wyróżniające się m.in. jakością zarządzania. – Nagrody zostały przyznane przez kapitułę po analizie pięciu obszarów działania miast: gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki, cyfryzacji i środowiska, także w powiązaniu do sytuacji związanej z pandemią, finansami oraz społeczną odpowiedzialnością. Partnerem merytorycznym rankingu była firma audytorska PwC, która opracowała wskaźniki do metodologii oceny poszczególnych samorządów – informuje Paulina Rybczyńska.

„Perły Samorządu” przyznano w pięciu kategoriach: gmina do 5 tys. mieszkańców, gmina wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców, gmina miejsko-wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców, gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców i gmina miejska do 100 tys. mieszkańców. W ostatniej z kategorii Ciechanów został ogłoszony liderem w kraju. Wyniki podano 12 maja podczas Kongresu Perły Samorządu, organizowanego w formule online w Gdyni. W kategorii miast do 100 tys. mieszkańców za Ciechanowem uplasowały się kolejno Sanok i Suwałki.

– Podobnie jak w latach ubiegłych, wyłoniono też najlepszych włodarzy, którzy efektywnie realizowali zadania, byli zaangażowani w inicjatywy lokalnej społeczności i organizowali pracę urzędów oraz jednostek podległych. Krzysztof Kosiński zajął drugie miejsce w kraju w kategorii prezydentów miast do 100 tys. mieszkańców – informuje pani rzecznik.

– Perła dla Ciechanowa jest przede wszystkim dowodem uznania konsekwentnie realizowanego kierunku rozwoju miasta. To efekt codziennej, rzetelnej pracy wielu kompetentnych, zdolnych i zaangażowanych osób. Dziękuję wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, jednostek podległych i osobom współpracującym, którzy sprostali niełatwym wyzwaniom, jakie podejmujemy. Gratuluję zwycięzcom w pozostałych kategoriach – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Kongres „Perły Samorządu” został zorganizowany przez Dziennik Gazetę Prawną już po raz piąty. Obejmuje m.in. spotkania z ekspertami i przedstawicielami najlepszych samorządów w Polsce. Tegoroczna edycja kongresu odbywa się w dniach 12-13 maja w formule online. Sesje plenarne, panele dyskusyjne oraz gale wręczenia wyróżnień w rankingach można śledzić na żywo na: www.perlysamorzadu.gazetaprawna.pl/info

red