Mieczysław Dziemieszkiewicz patronem 5. Mazowieckiej Brygady OT

Starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. Rój patronem 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, której dowództwo i jeden z batalionów (51. Batalion Lekkiej Piechoty) stacjonują w Ciechanowie.

Mieczysław Dziemieszkiewicz to jeden z najsłynniejszych dowódców antykomunistycznej, niepodległościowej partyzantki po 1945 r. na północnym Mazowszu. W czwartek 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy, podczas centralnych jego obchodów, dowódca Brygady płk Andrzej Wasielewski odebrał od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka decyzję o ustanowieniu patrona.

Prezentujmy teledysk Lecha Makowieckiego “Ostatni nabój” oparty na zdjęciach do filmu Jerzego Zalewskiego – “Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=XOQeHDDYSzs[/embedyt]

Jak czytamy na stronie internetowej MON – „Zgodnie z postanowieniem szefa resortu obrony, na patrona 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wybrano kpt. Gracjana Froga „Szczerbca”,  5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej nosić będzie imię st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”, a patronem 6. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej został rtm. Witold Pilecki”.

St. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz „Rój”

W 1945 roku po dezercji z wojska dołączył do podziemia antykomunistycznego, wstępując do Narodowych Sił Zbrojnych – Narodowego Zjednoczenia Wojskowego na wschodnim Mazowszu. Od 1948 roku dowodził oddziałem Pogotowia Akcji Specjalnej NZW. Wydany przez szantażowaną przez UB narzeczoną, zginął w nocy z 13 na 14 kwietnia 1951 roku w czasie obławy UB”na podstawie http://mon.gov.pl