Mikołaje w mundurach

Gdy jedni żołnierze wspierają służbę zdrowia, policję i sanepidy w walce z pandemią, inni w nieco inny sposób realizują misję WOT jaką jest wspieranie lokalnej społeczności. Żołnierze odwiedzili z prezentami podopiecznych ośrodka opiekuńczo – leczniczego w Kraszewie – Czubakach oraz mieszkańców Domu Samotnej Matki i Dziecka w Warszawie.

Zgodnie z misją Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady OT działają na wielu frontach. W obecnym czasie ich głównym zadaniem jest realizacja działań przeciwkryzysowych w ramach ograniczania transmisji wirusa, dlatego wspierają społeczność lokalną poprzez współdziałanie z służbą zdrowia, Policją, Sanepidami czy innymi podmiotami by w jak największym stopniu zmniejszyć rozprzestrzenianie się COVID-19. W szeregach mazowieckich terytorialsów są również tacy żołnierze, którzy poświęcają swój czas by sprawiać radość dzieciom, dla których los nie był łaskawy.

Inicjatywę obdarowywania potrzebujących rozpoczęli żołnierze z Siedlec, który aktywnie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka i pomogli wolontariuszom z Siedlec dostarczać paczki najbardziej potrzebującym rodzinom. Nie zapomnieli również o Pani Wiesławie z gminy Jabłonna Lacka, której w zeszłym miesiącu wojskowi pomogli w remoncie schodów. Tym razem odwiedzili ją z życzeniami i drobnymi upominkami.

W miniony piątek natomiast, terytorialsi po raz kolejny już wzięli udział w akcji „I ty możesz zostać Świętym Mikołajem”, corocznie organizowanej przez ośrodek opiekuńczo – leczniczy dla dzieci niepełnosprawnych w Kraszewie – Czubakach. Dzięki otwartym sercom wojskowych z 5. MBOT oraz WKU Ciechanów, do dzieciaków trafił duży transport żywności w postaci obiadków i deserków w słoiczkach, soków, kaszek, mleka modyfikowanego, ale także środków higienicznych w postaci pieluch i chusteczek nawilżonych, kosmetyków pielęgnacyjnych. Dzieciaki zostały również obdarowane nowymi ubrankami, piżamkami oraz pięknymi kolorowymi ręczniczkami.

Tego samego dnia prezenty również dotarły do podopiecznych Domu Samotnej Matki  i Dziecka w Warszawie. Terytorialsi z pododdziału zegrzyńskiego odwiedzili dzieciaki przebywające w placówce i obdarowali je drobnymi upominkami, które sami zakupili.

Czas Świąt to magiczny okres w którym szczególnie otwieramy się na drugiego człowieka pomagając i wspierając na miarę swoich możliwości. Wyjątkowy prezent ratujący zdrowie, a nawet życie drugiej osobie podarowali żołnierze 52. blp oraz klubu Honorowych Dawców Krwi 54. blp. W piątek terytorialsi po raz kolejny wzięli udział w akcji krwiodawstwa, która odbyła się n terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego Drewnica w Ząbkach. Tego dnia udało się zebrać ponad 15 litrów żołnierskiej krwi na rzecz pięcioletniego Tymona chorującego na białaczkę, natomiast blisko 100 czekolad, które wojskowi otrzymali podczas donacji przekazali podopiecznym Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom.

Zostań jednym z nas

Ochotnicy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej mogą składać wnioski zarówno osobiście w swoich macierzystych Wojskowych Komendach Uzupełnień jak i przez Internet poprzez platformę ePUAP. Szczegóły dotyczące procesu rekrutacyjnego można znaleźć na stronie www.wojsko-polskie.pl/5bot/.

Najbliższe szkolenie zaplanowane na 18-19 grudnia będzie kontynuowane od 6 do 17 stycznia oraz 23-24 stycznia. Natomiast pierwsze wcielenie oraz szkolenie podstawowe w nowym roku również będzie rozłożone w czasie i odbędzie się od 4 do 17 stycznia i 23-24 stycznia. Kolejne: 19.02 – 06.03.2021, 09 – 24.04.2021, 25.06 – 10.07.2021, 20.08 – 04.09.2021, 05.11 – 20.11.2021

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik prasowy. 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. 5.MBOT