Mistrzowska “szesnastka” w 5. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Ponad 70 ochotników wstąpiło w szeregi 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wśród kandydatów do służby terytorialnej jest m.in. mistrz Polski w rzucie młotem mistrzyni Świata i Europy w kajakarstwie. Mają już za sobą pierwszy koszarowy posiłek, uroczyste wręczenie broni oraz pierwsze „czołem Panie Pułkowniku”. Teraz czas iść w pole, czyli na poligon marsz!

W piątek 18 listopada ponad 70 nowych ochotników do terytorialnej służby wojskowej przekroczyło bramę ciechanowskich koszar. Od godziny 6 rano załatwiali sprawy ewidencyjne, pobrali umundurowanie, niezbędny ekwipunek, zjedli pierwszy koszarowy posiłek, a także poznali swoich przełożonych, którzy będą im towarzyszyć przez całe szesnastodniowe szkolenie.

Nowo powołania następnego dnia po raz pierwszy stanęli do zbiórki na placu apelowym ciechanowskich koszar. “W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wręczam Panu broń”, zwrócił się do ochotników kompanii szkolenia podstawowego zastępca dowódcy brygady ppłk Artur Inczewski, po czym uroczyście wręczył najważniejszy atrybut żołnierza. Posiadanie broni jest zarówno ogromnym zaszczytem, jak i dużą odpowiedzialnością oraz  symbolem gotowości do obrony Ojczyzny.

Wśród osób, które zadecydowały o włożeniu munduru terytorialsa, jest m.in. projektant instalacji fotowoltaicznych, księgowa, studentka pielęgniarstwa, rolnik, instruktor żeglarstwa, ochroniarz, mechanik, inżynier budowy ds. odnawialnych źródeł energii oraz doradca techniczno-handlowy. Przeszkolić się z rzemiosła wojskowego postanowił również mistrz Polski w rzucie dyskiem oraz mistrzyni Świata i Europy w kajakarstwie.

– Decyzję o wstąpieniu w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej podjęłam z kilku względów. Przede wszystkim jestem sportowcem, który godnie reprezentuje nasz kraj z orzełkiem na piersi na arenie międzynarodowej. Duma, która towarzyszy mi podczas stawania na najwyższym podium słysząc hymn narodowy, jest chwilą nie do opisania. Systematyka i ciężka praca to codzienność w moim życiu. Mam nadzieję, że podczas szkolenia nauczę się nowych rzeczy, które przydadzą mi się w byciu żołnierzem jak i również jeszcze lepszym sportowcem – powiedziała mistrzyni Świata i Europy w kajakarstwie, Sandra Ostrowska.

Przez kolejnych 16 dni szkolenia podstawowego pod okiem doświadczonych instruktorów będą przyswajać podstawowe nawyki i zachowania na polu walki. Priorytetowymi elementami szkolenia jest: szkolenie ogniowe, w tym nauka strzelania z broni indywidualnej, bezpieczne i efektywne posługiwanie się bronią, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna oraz elementy przetrwania. Szkolenie zakończy się 3 grudnia br. uroczystą przysięgą wojskową, która odbędzie się na terenie koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie.

Elżbieta Obrębska, rzecznik prasowy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. 5. MBOT