Mława: nie było bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi

Jest oficjalny komunikat Państwowej Straży Pożarnej w sprawie pojemnika z radioaktywną substancją znalezioną w jednej z mławskich szkół.

Zgłoszenie o znalezisku wpłynęło do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Mławie 15 lutego o 11.49.

– Z treści zgłoszenia wynikało, że podczas sprzątania zaplecza pracowni fizycznej natrafiono na starą, nieopisaną, ołowianą puszkę z ampułkami. Jedynym znakiem graficznym, który udało się zidentyfikować był symbol informujący o radioaktywności.

W celu rozpoznania zdarzenia na miejsce bezzwłocznie zostały zadysponowane zastępy z JRG Mława. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i dojeździe grup ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Warszawy i Ciechanowa, strażacy przystąpili do wyznaczenia strefy bezpiecznej, kilkukrotnie wykonali pomiary promieniowania oraz podjęli próbę identyfikacji substancji – informuje st. kpt. Jacek Dryll, oficer prasowy KP PSP w Mławie. – Na miejsce przybył Komendant Powiatowy PSP w Mławie, grupa operacyjna Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Mławie oraz Kierownik Działu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Mławie. W toku działań ustalono, że w pojemniku znajduje się izotop Cs 137, który nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, którzy mieli z nim kontakt. Pojemnik został zabezpieczony, a o zdarzeniu poinformowano Państwową Agencję Atomistyki.

W działaniach trwających 8 godzin i 17 minut, uczestniczyło 14 zastępów i 37 funkcjonariuszy PSP.

red

Fot. mł. asp. Artur Samoraj – zastępca dowódcy zmiany JRG KP PSP w Mławie