Morze, nasze morze…

Polskie plakaty o tematyce marynistycznej ze zbiorów warszawskiego Muzeum Niepodległości można od ostatniej niedzieli (9 czerwca) oglądać we Dworze Krasińskich Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

Nam o wystawie opowiada Andrzej Kotecki z Muzeum Niepodległości. Wystawa będzie czynna do końca wakacji.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=WlT1Xssuxcc’]

* o wystawie w:

Polski Plakat Marynistyczny w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie

Kolekcja plakatów znajdująca się zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie obejmuje ponad 8 tys. eksponatów. W tej liczbie znajduje się zespół ponad 70. plakatów o tematyce marynistycznej, reprezentujący różne okresy stylistyki graficznej od 1918 roku aż po czasy współczesne. Zasługującym na szczególną uwagę dziełem powstałym jeszcze w 1944 roku w Wielkiej Brytanii na potrzeby Polskiej Marynarki Wojennej jest plakat zatytułowany Polish Navy Hand in Hand With Britain (Polska Marynarka Wojenna w parze z Wielka Brytanią).
W plakatach z lat 50. XX w. autorzy zwrócili szczególną uwagę na dynamicznie rozwijającą się grupę zawodową – stoczniowców różnych specjalności, poprzez obchody Dnia Stoczniowca w ramach corocznych Dni Morza. Są wśród nich również plakaty odnoszące się do instytucji morskich.

Godnym uwagi wyróżnikiem tej kolekcji są autorzy plakatów. W gronie artystów- plastyków znaleźli się niemal wszyscy znaczący twórcy zaliczani do Polskiej Szkoły Plakatu. Na wystawie można będzie zobaczyć prace Waldemara Świerzego, Wojciech Zamecznika, Jerzego Krechowicza czy Eryka Lipińskiego – znanego bardziej z rysunków satyrycznych. Nie można również zapominać o bardzo ciekawym grafiku – Konstantym Sopoćko, który plakaty o tematyce morskiej tworzył jeszcze w latach międzywojennych. Ten temat kontynuował również w latach 40. i 50. XX w.

Wystawę oglądać można od 9 czerwca  do końca wakacji  2013 r

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze

Dwór Krasińskich

www.muzeumromantyzmu.pl