Most 3. Maja w Ciechanowie uszkodzony i zamknięty dla ruchu. Na jak długo? Nie wiadomo

Uszkodzona konstrukcja mostu 3. Maja w centrum Ciechanowa. Przeprawa została zamknięta dla ruchu pojazdów i pieszych. Wyznaczono objazdy, zmieniły się trasy niektórych linii autobusów miejskich. Na razie nie wiadomo jak długo most będzie zamknięty.

Czwartek, kwadrans po siódmej rano, niżej podpisany wjeżdża na most 3. Maja od strony ul. Tatarskiej. Z przepisową prędkością, pogoda dobra, przede mną pusto. Nagle, przy zjeździe z mostu auto podskakuje gwałtownie, z wielkim hukiem. Bliski zawału nasłuchuję, czy nie „złapałem gumy”. Uff, jadę dalej.

Kilka minut później, w drodze powrotnej widzę przy wjeździe na most policyjny radiowóz z błyskającym „kogutem”. Zerkam kątem oka i widzę kilkucentymetrowy uskok. Wkrótce wjazd na most od strony ul. Tatarskiej i skweru Tajnej Organizacji Nauczycielskiej zablokują funkcjonariusze Straży Miejskiej. Pracownicy firmy drogowej „Koptrans” dokonują pierwszych oględzin.

Pierwsze opinie mówią, że najprawdopodobniej przez most, którego nośność to 15 ton przejechał jakiś ciężki pojazd. Pękła podstawa jednego z dwóch łuków. Pod mostem z podtrzymujących ją haków urwała się rura z gazem ziemnym.

– W związku z naruszeniem konstrukcji mostu znajdującego się w ciągu ul. 3 Maja, na odcinku od ul. Tatarskiej do skweru TON wstrzymany został ruch drogowy i pieszy. Autobusy ZKM przekierowano na trasy objazdowe. Miasto prosi o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska. – Po stwierdzeniu usterki konstrukcji mostu podjęte zostały działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa kierowców i pieszych.

Odcinek drogi, na której znajduje się most został wyłączony z ruchu. Ul. 3 Maja została zamknięta na odcinku od skrzyżowania z ul. Tatarską do skweru TON przy klasztorku. Wprowadzono stosowne oznakowanie. ZKM przekierowuje autobusy komunikacji miejskiej na objazdy.

Miasto apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. O dalszych działaniach będą przekazywane informacje na bieżąco. – W trybie awaryjnym zostanie zlecona ekspertyza i jak najszybciej zostaną podjęte działania w celu bezzwłocznej naprawy mostu tak, aby przywrócić ruch – informuje pani rzecznik. – Na miejscu obecna jest zastępca prezydenta miasta Ciechanów Iwona Kowalczuk, pracownicy Wydziału Inżynierii Miejskiej i Utrzymania Infrastruktury Drogowej, policja i Straż Miejska.

Most, jeden z dwóch najważniejszych w centrum miasta został otwarty 3 maja 1928 r. Jak podaje historyk i regionalistka Barbara Bielasta – Był to pierwszy most żelbetowy w ówczesnym województwie warszawskim.

Przeprawę w styczniu 1945 r. zniszczyli uciekający z Ciechanowa niemieccy okupanci. Po wojnie został odbudowany i oddany do użytku w 1948 r. pod zmienioną nazwą „Most 1. Maja”. Starą nazwę przywrócono budowli po upadku PRL.

– W 2009 r. most był przebudowywany przez powiat ciechanowski. Od 1 stycznia 2010 r. odcinek dróg od ul. Tatarskiej do pl. Kościuszki został przekazany miastu. Okresowe kontrole obiektu mostowego są wykonywane co 5 lat. Ostatni przegląd zgodnie z przepisami był wykonany w 2017 r. – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Paulina Rybczyńska.

Most 3. Maja jest jednym z newralgicznych punktów komunikacyjnych w Ciechanowie. W porannych i popołudniowych godzinach szczytu przejeżdżają przezeń setki pojazdów.

Na razie nie wiadomo ile potrwa przerwa. Nie znamy też jeszcze decyzji władz miasta o ewentualnym zawiadomieniu organów ścigania. Ciechanowska Policja rozesłała dzisiaj rano do mediów komunikat o uszkodzeniu mostu i wyznaczeniu objazdów i prowadzi działania wyjaśniające. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że sprawdzane będą nagrania z okolicznych kamer ulicznego monitoringu.

Marek Szyperski

Fot. Marek Szyperski