Może się zdarzyć, że wyjdzie z więzienia w 86. urodziny

Ma 81 lat i może na pięć lat trafić do więzienia. A wszystko przez to, że mając dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów wsiadł ponownie za kierownicę. I został rozpoznany przez policjantów, którzy go zatrzymali w miniony czwartek (7 grudnia).

– Spostrzegawczość, kojarzenie faktów oraz pamięć do twarzy z pewnością pomaga w służbie policjantom. Dwóch ciechanowskich policjantów dowiodło, że z tych przydatnych umiejętności potrafi korzystać. Mundurowi rozpoznali za kierownicą toyoty mężczyznę, który posiada dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów. 81-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego ponownie odpowie przed sądem. Grozi mu do 5 lat więzienia – relacjonuje oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska.

– W ostatni czwartek policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego na ul. Fabrycznej w Ciechanowie rozpoznali za kierownicą toyoty mężczyznę, który miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli drogowej. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że 81-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego ma nie jeden, ale dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów wydane przez Sąd Rejonowy w Ciechanowie. Mężczyzna w przeszłości kilkukrotnie zatrzymany był przez policjantów za jazdę po alkoholu i bez uprawnień do kierowania. Teraz 81-latek ponownie odpowie przed sądem. Jego pojazd został odholowany na policyjny parking – informuje pani rzecznik.

Policjanci przypominają, że zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym orzekanym przez sąd wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Naruszenie zakazu jest przestępstwem wynikającym z artykułu 244 kodeksu karnego, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

red

Fot. KPP w Ciechanowie