Muzeum Romantyzmu: propozycje na weekend i nie tylko

W ramach projektu „Muzeum w sieci” powstały cykle zatytułowane „Pomysł na weekend… Krasińscy!” oraz „Miejsca związane z Krasińskimi”.

To że Zygmunt Krasiński wielkim poetą był nie podlega dyskusji. Jednak warto pamiętać, że w tej arystokratycznej rodzinie wiele osób parało się piórem. Mając to na uwadze, od 27 marca w każdy piątek (z wyłączeniem okresu Świąt Wielkanocnych) publikujemy informacje o „piszących Krasińskich”, polecając Państwu lekturę ich twórczość na kolejne weekendy.

Jako pierwszego przedstawiliśmy hrabiego Edwarda Krasińskiego (1870-1940), z racji przypadających w tym roku rocznic: 150. urodzin i 80. śmierci – po osadzeniu w obozie w Dachau zmarł 8 grudnia 1840 r. o godz. 10.25 jako wiezień numer 21623.

W kolejnych tygodniach omawiamy twórczość literacką m.in. biskupa Adama Stanisława Krasińskiego (1714-1800), który zasłynął jako pisarz polityczny; trzeciego ordynata Adama Krasińskiego (1870-1909) – wnuka Zygmunta, który nie tylko zajął się porządkowaniem i wydawaniem spuścizny swego słynnego przodka, ale także ogłaszał własne utwory; czy Elżbiety z Krasińskich Jaraczewskiej (1791-1832), autorki powieści pedagogicznych dla młodzieży. Każdy post kończy się informacją o muzealiach związanych z aktualnie przedstawianą postacią, będących w naszych zbiorach, która, mamy nadzieję, zachęci do wizyty w opinogórskim Muzeum.

Drugi z proponowanych cyklów prezentuje miejsca warte odwiedzenia, które w różny sposób są silnie naznaczone przez ród Krasińskich. Poza powstałym w 1844 r. opinogórskim „fundum rodzinnym”, ustanowionym przez gen. Wincentego Krasińskiego na rzecz jego syna Zygmunta, istnieje wiele obiektów zabytkowych niejako przypisanych do tej rodziny. Na razie skupiliśmy się tylko na terenie Polski, pokazując m.in. Bodzentyn – miejsce, gdzie często rezydował, zmarł i został pochowany biskup Franciszek Krasiński; Złoty Potok – gdzie znajduje się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego; Węgrów – miasto należące do Krasińskich, w którym został pochowany Jan Dobrogost Krasiński (w kryptach kościoła reformatów, który sam ufundował); Radziejowice – dobra oboźnickiej linii rodu. Przybliżając wymienione miejsca chcemy Państwa zachęcić do podróży szlakiem rodu, choć na razie tylko wirtualnej. Może będzie ona też inspiracją do zaplanowania „już realnej” wycieczki…

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze