Na placu zabaw o segregacji śmieci

W Ciechanowie na placach zabaw przy przy ul. Parkowej i ul. Harcerskiej zostały zamontowane edukacyjne zestawy pojemników na odpady. – Łączą funkcję praktyczną polegającą na selektywnej zbiórce z edukacyjną na temat prawidłowej segregacji odpadów – informuje rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanów Paulina Rybczyńska.

– Nowoczesne i atrakcyjne wizualnie dla dzieci zestawy składają się z koszy do segregacji czterech frakcji odpadów: metali i tworzyw sztucznych, szkła, papieru i typu bio. Nad nimi umieszczono obrotowe kostki, które zachęcają najmłodszych do nauki poprzez zabawę. Na drugim zestawie znajdują się puzzle – informuje pani rzecznik. – Dzieci mogą dowiedzieć się z nich m.in. ile czasu rozkładają się odpady organiczne lub co stanie się z butelką szklaną, jeśli wrzuci się ją do niewłaściwego pojemnika. Znajdą też odpowiedzi na pytania o to, czy do zielonego worka można wrzucić porcelanę i w jakiej temperaturze się ją spala oraz ile puszek aluminiowych jest wyrzucanych rocznie przez Polaków. Celem inwestycji jest edukacja w zakresie gospodarki odpadami, w tym właściwej segregacji śmieci.

W tym roku ciechanowski Ratusz uruchomił internetową wyszukiwarkę odpadów. – Dzięki niej można np. sprawdzić, do jakiego pojemnika należy wyrzucić puszki po napojach, opakowania po żywności czy kosmetykach, a także gdzie oddać zużytą ładowarkę do telefonu, akumulator samochodowy albo dywan. Jest dostępna online na www.umciechanow – informuje Paulina Rybczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów.

red

Fot. UM Ciechanów