Narodowe Czytanie 2020. Przeczytali “Balladynę”

Za nami kolejne Narodowe Czytanie pod patronatem prezydenta RP Andrzej Dudy. Tym razem w całej Polsce, ale i poza jej granicami tysiące chętnych czytało “Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Tak było np. w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie. Tu w Narodowym Czytaniu “Balladyny” wzięło udział kilkadziesiąt osób, a wśród nich m.in. Marek Marcinkowski – kierownik wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Ciechanowie, bard Wojtek Gęsicki, poetki: Barbara Sitek-Wyrembek, Ewa Buraczewska, Martyna Kinicka, dyrektor Biblioteki Wiesława Tybuchowska. – Nie ukrywam, że ja i pracownicy Biblioteki bardzo się za państwem stęskniliśmy. Za żywym człowiekiem. Za naszym czytelnikiem. Z góry dziękuję za to, że przyjęliście nasze zaproszenie – powiedziała dyrektor PBP.

Częścią sobotniego wydarzenia był I Powiatowy Konkurs Fotograficzny pt. “Obie kocha pan, obie wzięły dzban”. Skierowany do fotografików – amatorów polegał na wykonaniu zdjęć inspirowanych “Balladyną”. Laureatkami konkursu zostały: Teresa Sokołowska, Ewa Stangrodzka – Kozłowska, Małgorzata Mieszkowska, Ewa Gerwatowska i Joanna Rutkowska. Nagrody wręczyli: kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego Marek Marcinkowski i dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Z. Krasińskiego w Ciechanowie Wiesława Tybuchowska.

Narodowemu Czytaniu towarzyszyła wystawa “Balladyna w kulturze” – fotografie dokumentujących teatralne inscenizacje dramatu Juliusza Słowackiego.

“Balladynę” czytano także m.in. w: Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ciechanowie, Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki, Bibliotece Gminnej w Regiminie.

W przyszłym roku czytana będzie “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

red

Fot. Marek Szyperski