Narodowe Święto Niepodległości w Ciechanowie

W związku z wprowadzonymi zakazami i ograniczeniami nie odbędą się oficjalne uroczystości. 11 listopada pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty, pełniona będzie też warta. W ciągu dnia w różnych częściach miasta zabrzmi hymn Polski. Przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych mogą wziąć udział w akcji fotograficznej przygotowanej przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta. W obchody wpiszą się też inicjatywy miejskich instytucji kultury.

Tegoroczne obchody 11 listopada organizowane są w stanie epidemii, obowiązujące przepisy nie zezwalają na organizację podobnych do poprzednich lat wydarzeń, podczas których mieszkańcy mogli wspólnie świętować na koncertach i gromadzić się w miejscach pamięci. Święto Niepodległości będzie obchodzone w dostosowanej do aktualnych zaleceń sanitarnych formule. Władze miasta złożą kwiaty w imieniu lokalnej społeczności na placu Piłsudskiego przy pomniku marszałka. Od godziny 10.00 do 18.00 przy pomniku marszałka przed Krzywą Halą wartę pełnić będą uczniowie szkół mundurowych: I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie oraz I Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego Feniks im. Polskich Spadochroniarzy w Ciechanowie.

Wzorem lat ubiegłych miasto zostanie oflagowane, na Zamku Książąt Mazowieckich już wyświetlana jest rocznicowa iluminacja, a w barwach narodowych rozbłyśnie też wieża ciśnień.

W różnych częściach miasta usłyszeć będzie można hymn Polski. W związku z obostrzeniami sanitarnymi Mazurka Dąbrowskiego zagra jeden przedstawiciel Miejskiej Orkiestry Dętej. Hymn zabrzmi o godzinie 10.00 na placu Piłsudskiego, o 12.00 przed ratuszem, o 14.00 na placu Piłsudskiego, o 16.00 przy pomniku Św. Piotra na rogu ul. Warszawskiej i ul. Ściegiennego oraz o 18.00 ponownie przy pomniku marszałka.

Do świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości ratusz zachęca także najmłodszych mieszkańców Ciechanowa. Wszystkie przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych mogą dołączyć do akcji „Pokaż jak świętujesz z Biało-Czerwoną”. Nadesłane do ratusza zdjęcia utworzą galerię pamiątkową, która zostanie opublikowana na portalu FB Urzędu Miasta oraz w gablotach na ul. Warszawskiej. Projekt organizowany przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta pozwoli na udokumentowanie obchodów święta, które odbywają się w szczególnych okolicznościach trwającej w kraju epidemii.

Świętujące Dzień Niepodległości w domowym zaciszu dzieci mogą zapozować do zdjęcia z flagą Polski lub w biało-czerwonym stroju. Na zdjęciu musi pojawić się w sposób widoczny biało-czerwona flaga lub inny symbol narodowy, dopuszczalne jest umieszczenie motywów kolorów białego i czerwonego, np. strój dziecka, kotylion, dekoracje, charakteryzacja na twarzy, itp. Zdjęcia należy przesłać na adres e-mail (pracowniaddm@umciechanow.pl). Termin nadsyłania fotografii to13 listopada 2020 r. Wybrane zdjęcia zostaną nagrodzone miejskimi gadżetami.

Mieszcząca się przy placu Piłsudskiego w budynku Krzywej Hali Miejska Biblioteka Publiczna z okazji święta organizuje 2 wydarzenia.

Dla najmłodszych mieszkańców będzie to Poranek w Bibliotece on-line (zajęcia zostaną udostępnione na profilu Facebook Biblioteki 10 listopada 2020 r. od godz. 10.00 ). W programie spotkania znajdą się czytanie dzieciom fragmentów z książki “Alfabet niepodległości” Anny Skowrońskiej i warsztaty, podczas których dzieci będą mogły wykonać kotylion na Święto Niepodległości.

Dla dorosłych biblioteka organizuje spotkanie autorskie z Michałem Wójcikiem, którego tematem będzie książka „Terrorysta. Michał Wójcik w rozmowie z Piłsudskim” (2018) będąca formą wywiadu, w którym odpowiedziami na pytania historyka są zaczerpnięte z dokumentów i oryginalnych wypowiedzi marszałka. Wydarzenie odbędzie się bez udziału publiczności w dniu 12 listopada 2020 r. o godz. 17.00 w Krzywej Hali i będzie transmitowane na żywo na profilu Biblioteki na Facebook’u.

Ciechanowski Ośrodek Edukacji Kulturalnej Studio organizuje 3 wydarzenia. Wszystkie będzie można obejrzeć online bez wychodzenia z domu. Są kierowane zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci.

W cyklu „Łyk Kultury – Lokalnie” wystąpi pochodzący z Ciechanowa historyk Jacek Hryniewicz, który będzie rozmawiał o rocznicy z Patrykiem Burdeckim. Rozmowa zostanie wyemitowana 11 listopada o godzinie 18.00 na profilu Facebook Kamienicy W18.

Zgodnie z tradycją w dniu święta będzie można wspólnie śpiewać pieśni i piosenki patriotyczne. Pozostającym w domu mieszkańcom Ciechanowa wspólne śpiewanie ułatwi zespół HarCesz W.G., który wystąpi o godzinie 12.00 w „Kwadransie Muzycznym”. Transmisja odbędzie się na profilu Facebook COEK Studio.

Nie zabraknie też akcentu dziecięcego. 11 listopada swoimi spostrzeżeniami na temat Święta Niepodległości podzielą się wychowankowie miejskich przedszkoli. Refleksje i wypowiedzi przedszkolaków uczęszczających do placówek nr 5, nr 6 i nr 8 w Ciechanowie będą wyemitowane w godzinach porannych na profilu społecznościowym Facebook COEK Studio.

Paulina Rybczyńska, Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów

Red