Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

24 marca to Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – to nowe święto państwowe obchodzone jest dziś po raz pierwszy. Warto w tym dniu zaznaczyć, że były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss został uratowany przez bliskich krewnych obecnego proboszcza parafii w Opinogórze.

Data jest szczególna – 24 marca 1944 r. – 74 lata temu niemieccy okupanci w Markowej na Podkarpaciu zamordowali rodzinę Ulmów i ukrywanych przez nią Żydów. – „Tego dnia życie stracili Józef Ulma, jego ciężarna żona Wiktora, ich szóstka małoletnich dzieci, a także ośmioro ukrywanych przez polską rodzinę Żydów z rodzin Didnerów, Grünfeldów i Goldmanów” – czytamy w okolicznościowej publikacji na internetowej stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=aWJLqw4zpmo[/embedyt]

W treści ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe czytamy m.in.: „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów” .

Warto w tym miejscu dodać, że były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss uratował się z zagłady zgotowanej Żydom z Borysławia przez niemieckich okupantów dzięki m.in. pomocy polskiej rodziny Anny i Michała Góralów – znajomych jego rodziców. A Anna i Michał Góral to prababka i pradziadek obecnego proboszcza parafii pw. św. Zygmunta w Opinogórze – ks. Jarosława Arbata. W 2001 r. w ich imieniu Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” odebrał wnuk – Jan.

więcej informacji na https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/48598,Narodowy-Dzien-Pamieci-Polakow-ratujacych-Zydow-pod-okupacja-niemiecka-24-marca-.html