Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Starosta ciechanowski zaprasza w piątek, 1 marca o godz. 18. na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbędą się one przed dawną siedzibą Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. 11. Pułku Ułanów Legionowych 21.

Program uroczystości: okolicznościowe przemówienia, Apel Poległych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy symbolizujących żołnierzy niepodległościowego, antykomunistycznego podziemia walczących na Ziemi Ciechanowskiej po 1945 r.

W przeddzień święta prezentujemy – dzięki uprzejmości autora –  utwór Lecha Makowieckiego „Ostatni nabój” i teledysk oparty na zdjęciach do filmu Jerzego Zalewskiego „Historia Roja” – filmu poświęconego jednemu z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych walczących na północnym Mazowszu – Mieczysławowi Dziemieszkiewiczowi, ps. Rój.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=XOQeHDDYSzs&feature=player_embedded’]

Starosta ciechanowski i dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki zapraszają również w piątek, o godz. 19. na spektakl Teatru Nie Teraz z Tarnowa – “Wyklęci”. Kawiarni Artystyczna – wstęp wolny.

W przeddzień święta prezydent Bronisław Komorowski wręczył po raz pierwszy Ordery Krzyża Niepodległości. Za wybitne zasługi poniesione w walce z bronią w ręku o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego w latach 1939-1956 odznaczenia odebrali:KRZYŻ Z MIECZAMI ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI
Zenon KOŁODZIEJCZYK, Jerzy KRUPA, Jerzy KRUPPE, Waldemar NOWAKOWSKI, Jan OSTAŃSKI
KRZYŻ ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI
Andrzej BUDZISZEWSKI, Bohdan BZOWSKI, Henryk CZERWIŃSKI, Edward DĄBROWSKI, Henryk DZIUDEK, Józef EJSMONT , Zbigniew GWIAZDA, Tadeusz JANAS, Zdzisław MĘCIŃSKI, Anna RESZUTO, Zofia RUS, Zbigniew TOMANKIEWICZ, Jerzy ZALEWSKI
Prezydent odznaczył również (ordery zostaną wręczone w późniejszym terminie):
KRZYŻEM Z MIECZAMI ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

Józef BOJARSKI
Jan ŁUĆ
Marek SZWARC

KRZYŻEM ORDERU KRZYŻA NIEPODLEGŁOŚCI

Stanisława BIŁOBRAN
Zbigniew FIJAŁKIEWICZ
Edward KURDZIOŁEK
Bogusław NOWOROLSKI
Danuta OLBRYCH
Szczepan WÓJCICKI