Nasi posłowie za ściślejszą ochroną życia poczętego

Zdecydowana większość posłów z okręgu płocko-ciechanowskiego zagłosowała za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie przygotowanego przez posłów Ruchu Palikota. W głosowaniu nad dalszymi losami  projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży przygotowanego przez Solidarną Polskę, posłowie z okręgu nr 16 byli już bardziej podzieleni.
Projekt Ruchu Palikota został odrzucony zdecydowaną większością (365 głosów za odrzuceniem) głosów. Projekt Solidarnej Polski przeszedł do kolejnego etapu procedowania dzięki m.in. głosom 40 posłów Platformy Obywatelskiej, w tym posła z naszego okręgu – Mirosława Koźlakiewicza. Za głosowali także Piotr Zgorzelski z PSL oraz czterech posłów PiS Robert Kołakowski, Wojciech Jasiński, Marek Opioła i Maciej Małecki.
Z odrzuceniem projektu SP oprócz Pawła Sajaka z Ruchu Palikota zagłosowały także posłanki PO Julia Pitera i Elżbieta Gapińska oraz lider PSL Waldemar Pawlak.
Projekt RP zakładał dopuszczalność aborcji do 12 tygodnia ciąży. Solidarna Polska chce zakazu przerywania ciąży w przypadkach dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

a