Nie blokuj miejsca u lekarza. Odwołaj wizytę

Jeśli nie możesz przyjść do lekarza, odwołaj wizytę, nie blokuj terminów. W pierwszym półroczu tego roku na Mazowszu ponad 76 tysięcy osób nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty. Jak podaje Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ najwięcej nieodwołanych wizyt, czyli ponad 33 tysiące, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

– Dobrą i bardzo pożądaną praktyką jest odwoływanie wizyty jeśli wiemy, że nie będziemy mogli stawić się u lekarza na umówione badanie. Dzięki temu inny pacjent z listy oczekujących będzie mógł skorzystać z danego świadczenia medycznego – mówi Zbigniew Terek, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Z danych mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że w pierwszej połowie tego roku na umówione wizyty nie przyszło ponad 76 tys. osób. Fundusz sprawdza przyjęcia dotyczące świadczeń m.in. z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Najwięcej, bo ponad 33 tys. przypadków nieodwołanych wizyt na Mazowszu dotyczy świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ponad 21 tys. z kardiologii, niemal 12 tys. z onkologii i prawie 10 tys. z endokrynologii.

Ośrodki specjalistyczne i szpitale, które mają kontrakt z NFZ, są zobowiązane do prowadzenia listy oczekujących. Wystarczy więc, że powiadomimy rejestrację placówki o odwołaniu naszej wizyty, aby lekarz zamiast czekać na nas, mógł w tym czasie przyjąć innego pacjenta z tej listy – mówi Zbigniew Terek, dyrektor mazowieckiego NFZ – Jednocześnie nie musimy tłumaczyć powodów odwołania naszej wizyty – zaznacza.

Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania.

– Narodowy Fundusz Zdrowia od listopada 2019 r. wysyła do pacjentów SMS z przypomnieniem o zbliżającym się terminie wizyty u specjalisty. Przypomnienie dotyczy 40 wybranych świadczeń. Pacjent oprócz informacji o dacie badania czy wizyty, ma też podany numer telefonu, pod który może zadzwonić aby odwołać wizytę. Miesięcznie NFZ wysyła około 800 tys. wiadomości SMS z przypomnieniem o terminie wizyty informuje Zespół Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

red

Fot. pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne