Nie dopuścili wycieczkowego autokaru do dalszej jazdy

Autokar, którym uczniowie jednej z ciechanowskich szkół mieli jechać na wycieczkę, nie miał aktualnego, okresowego badania tachografu.

Do zdarzenia doszło wczoraj (2 października) – W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają, w jakim stanie technicznym jest autokar, czy ma wszystkie elementy wyposażenia obowiązkowego, oznakowania i oświetlenia. Przy okazji kierowca autokaru również jest badany pod kątem trzeźwości, sprawdzane są jego uprawnienia – informuje podkom. Ewa Brzezińska z Komendy Powiatowej w Ciechanowie. – 2 października funkcjonariusze z ciechanowskiej drogówki, skontrolowali autokar, który miał wyruszyć z dziećmi na wycieczkę szkolną.

-Tymczasem kontrola pojazdu wykazała, że autokar nie posiadał aktualnego okresowego badania tachografu, co jest niezbędne przy przewozie osób pojazdem wyposażonym w urządzenie rejestrujące. Policjanci nie dopuścili autokaru do dalsze jazdy. Firma transportowa zapewniła uczniom ciechanowskiej szkoły inny autokar – relacjonuje podkom. Brzezińska. – Teraz właściciel firmy przewozowej musi liczyć się z konsekwencjami za naruszenie przepisów Ustawy o Transporcie Drogowym .

POLICJA INFORMUJE

Organizator wycieczki lub rodzic wysyłający swoją pociechę w podróż, który zdecyduje się na kontrolę autobusu powinien zgłosić pisemnie potrzebę takiej kontroli w Komendzie Powiatowej Policji w Ciechanowie . Zaleca się, aby zgłoszenie kontroli autobusu dokonać, co najmniej na 5 dni przed planowanym wyjazdem.

Zgłoszenie winno zawierać: dane osoby zgłaszającej, dane organizatora i przewoźnika, numer telefonu kontaktowego, datę wyjazdu, miejsce i godzinę wyjazdu.

Zgłoszony do kontroli autobus winien zostać podstawiony w wyznaczonym miejscu minimum 40 minut przed planowanym wyjazdem, za względu na czas niezbędny na wykonanie czynności kontrolnych.

Fot. pixabay.com