Nie dość, że upały to jeszcze problemy z wodą dla prawie 4 tysięcy mieszkańców powiatu

Mieszkańcy dziewięciu miejscowości w gminie Ciechanów zaopatrywani w wodę z ujęcia publicznego w Gumowie mogą ją pić tylko po przegotowaniu. W próbkach wody z ujęcia stwierdzono obecność bakterii z grupy coli.

Problem dotyczy ok. 1,2 tys. mieszkańców Gumowa, Kanigówka, Rykaczewa, Ujazdowa, Ujazdówka, Rutek Begn, Rutek Borek, Rutek Głowic, Nowej Wsi. Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Ciechanowie ogłosiła warunkową przydatność wody do spożycia ze względu na stwierdzenie bakterii z grupy coli. Woda jest zdatna do picia, mycia zębów, warzyw i owoców spożywanych na surowo – tylko po przegotowaniu. Woda, bez przegotowania, może być używana do kąpieli i innych celów użytkowych.

Próbki  pobrano 8 i 10 sierpnia. Ciechanowski Sanepid informuje, że w związku z m.in. dezynfekcją sieci – stosowany chlor może stanowić „uciążliwość smakową i zapachową dla konsumentów.

O wiele większy kłopot z wodą jest w gminie Gołymin – Ośrodek. Chodzi o „wodociąg zbiorowego zaopatrzenia w wodę Gołymin” zaopatrujący w wodę ok. 2631 mieszkańców Tłucznic w gminie Karniewo oraz miejscowości w gminie Gołymin-Ośrodek: Gołymin-Ośrodek, Garnowo Duże, Gołymin-Południe, Gołymin-Północ, Konarzewo Marcisze, Konarzewo Gołąbki, Konarzewo Sławki, Konarzewo Skuzę, Mierniki, Nieradowo, Nowy Gołymin, Nowy Kałęczyn, Obiedzino Górne, Osiek Aleksandrowo, Osiek Górny, Osiek Wólka, Osiek Dolny, Ruszkowo, Rybakówka, Stare Garnowo, Stary Kałęczyn, Watkowo, Wielgołęka, Wola Gołymińska, Zawady Dworskie, Zawady Włościańskie.

Próbki wody pobrano 9 i 16 sierpnia. Okazało się, że wykryto w niej bakterie z grupy coli i enterokoki kałowe. Dlatego też, ciechanowski Sanepid poinformował, że woda z ujęcia w Gołyminie absolutnie nie nadaje się do spożycia, nawet po przegotowaniu. Nie można jej używać do przygotowania posiłków, czy higieny osobistej, a jedynie do spłukiwania toalet.

Gołymiński wodociąg tamtejszy samorząd niedawno przejął od zewnętrznego operatora w stanie technicznym pozostawiającym wiele do życzenia. W poprzednich latach problemy z jakością wody występowały tam wiele razy.

Teraz władze gminy rozpoczęły działania naprawcze. Jednocześnie wójt Adam Piotr Budek zorganizował dostawę wody pitnej dla mieszkańców. W Gołyminie-Ośrodku punkty jej odbioru są następujące: punkt nr 1 – ul. Ogrodowa (p. Augustyniak) – dla mieszkańców ulic: Ogrodowej, Cichej, Witosa, Ks. Michalaka; punkt nr 2 – ul. Młynarska (p. Janiszewska) ulice: Młynarska, Gen. Zielińskiego, Wiosenna, Wierzbowa, Krzywa, Rzemieślnicza, Rynek, Targowa, Gen. Smoleńskiego, Spółdzielcza, Rolnicza; punkt nr 3 – ul. Kwiatowa (p. Kuczborski) ulice: Wyzwolenia, Nowa, Kwiatowa, Klonowa, Ks. Pilitowskiego, Pułtuska, Chabrowa, Rytla, Jesionowa, Szosa Ciechanowska, Polna.

– W pozostałych miejscowościach woda będzie wydawana u sołtysów – informuje Urząd Gminy w Gołyminie-Ośrodku.

Natomiast dobre wiadomości ma Sanepid dla mieszkańców gminy Regimin korzystających z  wodociągu publicznego Zeńbok zaopatrującego w wodę ok. 703 osób z: Jarlut Dużych, Jarluty Małych, Przybyszewa, Zeńboka. Woda ta nadaje się do picia i innych celów użytkowych.

Red

Fot. Pixabay.com/Zdjęcie ilustracyjne