Nie minęło pół dnia, a już trzy zdarzenia drogowe

Ciechanowscy policjanci apelują: pada deszcz, a śliska nawierzchnia sprawia, że wydłuża się znacznie droga hamowania i gwałtowne manewry mogą przyczynić się do utraty panowania nad pojazdem, co w konsekwencji prowadzi do powstawania kolizji i wypadków drogowych.

Dzisiaj (piątek, 28 lipca) w Ciechanowie doszło już do trzech. – Około godz. 9.40 na skrzyżowaniu ul. Mikołajczyka z ul. Witosa doszło do zdarzenia drogowego z udziałem dwóch pojazdów. Jak ustalili policjanci kierujący pojazdem daewoo, 76-letni ciechanowianin, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej renault, 27-letniej ciechanowiance. Kierujący byli trzeźwi. Sprawca został ukarany mandatem – relacjonuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie asp. Magda Zarembska. – Mamy zgłoszenie o dwóch kolejnych zdarzeniach: na ul. Mleczarskiej i na Placu Kościuszki.

Policjanci przypominają co robić, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze:

    Pamiętajmy, że przekraczanie dopuszczalnej prędkości oraz niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, w połączeniu ze śliską nawierzchnią powoduje, że znacznie wydłuża się droga hamowania. W skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Kierujący powinni pamiętać, aby poruszać się z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by myśleć i przewidywać zagrożenia. Zwracajmy tez uwagę na pierwszeństwo przejazdu.

    Szczególną ostrożność należy zachować w pobliżu przejść dla pieszych. Tylko prawidłowe zachowanie kierowcy, stworzy możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla osób znajdujących się na przejściu oraz tych, którzy na to przejście wchodzą. Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

    Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednak w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

    – Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze! Pamiętajmy o wzajemnym szacunku – podkreśla asp. Magda Zarembska.

    red