Nie wypalaj traw!!!

Po raz kolejny ruszyła społeczna kampania „NIE! Dla wypalania traw na Mazowszu”. Na specjalnej konferencji w Radomiu zainaugurowali ją: komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Gustaw Mikołajczyk oraz wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek.

W latach 2012-2013 na Mazowszu doszło do ponad 16,5 tys. pożarów traw i nieużytków. W 2012 r. podczas gaszenia jednego z takich pożarów w powiecie szydłowieckim zginął strażak. W powiecie ciechanowskim na szczęście liczba pożarów spada. – W 2012 mieliśmy ich ok. 60, a w roku ubiegłym ok. 20 – powiedział nam rzecznik prasowy komendy powiatowej PSP w Ciechanowie Grzegorz Pawlicki.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=zNPGbOKlctQ’]

Materiał informacyjny służb wojewody w:

Zagrożenie dla ludzi i przyrody, utrata dopłat przez rolników oraz angażowanie straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach – to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw. W latach 2012-2013 na Mazowszu spłonęło ponad 8 tys. ha łąk i nieużytków. W Warszawie i Radomiu zainaugurowano kampanię społeczną „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu”.

 

Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. W latach 2012-2013 w województwie mazowieckim było ich ponad 16,5 tys. i objęły teren ponad 8 tys. ha. Tylko w ostatni weekend straż pożarna odnotowała 371 pożarów. Problem wypalania traw dotyczy w największym stopniu powiatów: piaseczyńskiego (428 pożarów w 2013 r.), radomskiego (320), wołomińskiego (314), szydłowieckiego (228) oraz Warszawy (526) i Radomia (210). W 2012 r. podczas jednej z akcji gaśniczych w powiecie szydłowieckim zginął strażak.

“W ubiegłym roku odnotowaliśmy zdecydowanie mniej pożarów traw niż w 2012 r. Chcielibyśmy aby była to stała tendencja spadkowa, jednak zdajemy sobie sprawę, że potrzebna jest dalsza edukacja społeczeństwa w tym zakresie. Na podstawie pozytywnych doświadczeń z przeprowadzonej w zeszłym roku kampanii informacyjnej „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” postanowiliśmy kontynuować projekt również tej wiosny” – powiedział wicewojewoda Dariusz Piątek.

Akcja informacyjna skierowana jest do szerokiego grona odbiorców – młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców. W gimnazjach oraz szkołach podstawowych i ponadgimnazjalnych na terenie gmin, w których pożarów traw w ostatnich latach było najwięcej, odbędą się lekcje prowadzone przez strażaków, policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Do akcji może włączyć się każda szkoła z terenu Mazowsza. Zainteresowane placówki powinny w tym celu skontaktować się z miejscową komendą straży pożarnej. Materiały informacyjne są do pobrania pod banerem „STOP! Wypalaniu traw”. Strażacy będą także brali udział w szkoleniach oraz wydarzeniach organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podczas warsztatów rolnicy zapoznają się z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcji, jakie za to grożą.

“Pod względem statystyk pożary traw najczęściej występują na południu Mazowsza. Nie można zapominać, że w wyniku podpalania łąk czy nieużytków zdarzają się rzeczywiste ludzkie tragedie. Wysuszone trawy palą się bardzo szybko, wystarczy zmiana kierunku wiatru, żeby pożar wymknął się spod kontroli i przeniósł na zabudowania” – podsumował nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Sprawcom podpaleń grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia. Zakaz wypalania traw jest również jednym z unijnych “Wymogów dobrej kultury rolnej”. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3 proc. Wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw ziemia na pogorzeliskach staje się jałowa. Ogień hamuje przyswajanie azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby. Cierpi również przyroda – płomienie niszczą miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach ptaków oraz środowiska naturalnego zwierząt.

Kampania „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” prowadzona jest w ramach rządowego  programu „Razem bezpieczniej” polegającego na koordynacji działań policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Organizatorami akcji są: Wojewoda Mazowiecki, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Stołeczna Policji, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Straż Ochrony Kolei.

Za http://www.mazowieckie.pl/pl/aktualnosci/aktualnosci/14636,NIE-dla-wypalania-traw-rusza-kampania-spoleczna.html