Niebezpieczny manewr na skrzyżowaniu

Kilka dni temu funkcjonariusze z ciechanowskiej drogówki zarejestrowali 25-letnią kobietę, która kierując lanosem rażąco naruszyła przepisy ruchu drogowego.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=B4hTHTicZao’]

Do zdarzenia doszło 6 sierpnia. Relacjonuje rzecznik prasowy ciechanowskiej komendy policji sierż. sztab. Jolanta Bym: Kobieta ok. godz. 8. jadąc ul. Płocką zajęła lewy pas ruchu przeznaczony tylko do jazdy w lewą stronę. Kierująca zatrzymała się przed światłami. W tym samym czasie na dwóch sąsiednich pasach ruchu przeznaczonych do jazdy na wprost oczekiwały inne pojazdy na zmianę sygnału świetlnego. Gdy dla pojazdów jadących na wprost zapalił się sygnał zielony, 25-latka szybko ruszyła pomimo, że sygnalizator dla jej kierunku jazdy nadawał kolor czerwony.

Kierująca przejechała na wprost przez skrzyżowanie, wyprzedzając prawidłowo jadące pojazdy z ich lewej strony dodatkowo zajechała drogę kierującemu koparką. Swoim zachowaniem spowodowała zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kobieta w tym czasie przewoziła w pojeździe małe dziecko. Funkcjonariusze fakultatywnie zatrzymali prawo jazdy, oraz sporządzili wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Ciechanowie za popełnione wykroczenia.

Jolanta Bym przypomina: policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy w przypadku, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Z art. 86§1 k.w. – spowodowanie realnego zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z art. 92§2 k.w. – niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu ( w celu uniknięcia kontroli). Z art. 178a w związku z art. 42 k.k. – kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka odurzającego, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.

 – Koniecznością jest niezwłoczne wyeliminowanie z ruchu tych kierowców, którzy zagrażają jego bezpieczeństwu. O tym, że są oni niebezpieczni dla innych uczestników ruchu drogowego, świadczy fakt popełnienia przez nich przestępstwa lub wykroczenia w takich okolicznościach, że zachodzi potrzeba orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów – stwierdza Jolanta Bym.