To była niesamowita feeria barw z przewagą zieleni i czerwieni. We wczorajszy (19 stycznia) wieczór i noc z wtorku na poniedziałek niebo nad Polską rozświetliła zorza polarna. To skutek najpotężniejszej od ponad 20 lat burzy na Słońcu.

– W ostatnich dniach aktywność słoneczna zdecydowanie się nasiliła. W skierowanej ku Ziemi części słonecznej tarczy otworzyła się długa na milion kilometrów dziura koronalna, która zieje w naszą stronę naładowanymi cząstkami – czytamy na portalu twojapogoda.pl. – Jakby tego było mało, to jeszcze w niedzielny (18.01) wieczór doszło do olbrzymiego rozbłysku promieniowania rentgenowskiego klasy X2, największego od listopada. Miał miejsce rozległy koronalny wyrzut plazmy słonecznej w przestrzeń międzyplanetarną. Znaczna część pochodzącego z niego wiatru słonecznego zaczęła docierać do Ziemi. W nocy z poniedziałku na wtorek (19/20.01) w wysokich warstwach ziemskiej atmosfery szaleje ciężka burza geomagnetyczna klasy G5.

Niecodzienne na północnym Mazowszu uwieczniło na zdjęciach wielu mieszkańców powiatu ciechanowskiego.
Red
Fot. FB Edward Solecki


