Nowe ulice w Ciechanowie. Będzie Harcerska

Wygląda na to, że zwolennicy nadania jednej z ciechanowskich ulic miana – “Harcerska” – będą usatysfakcjonowani. Na czwartkowej (24 lutego) sesji Rady Miasta głosowany będzie projekt uchwały o nadaniu tej nazwy nowej ulicy między ulicami Armii Krajowej i św. Franciszka. Będziemy też mieć ulicę “Zielone Wzgórze”.

Nazwę “Harcerska” zaproponował Krąg Starszyzny Harcerskiej “Lamus” Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Pierwotnie myślano, że będzie to nowa ulica, zbudowana wzdłuż Łydyni i łącząca ulicę 17. Stycznia z ul. Strażacką. Jednak na ostatniej sesji Rady Miasta głosowano tylko wniosek PSL i Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej o nadanie jej imienia ciechanowskiego działacza ludowego Tadeusza Wyrzykowskiego.

Na stulecie ZHP

Harcerze byli wówczas bardzo zbulwersowani, podobnie jak zwolennicy kandydatury Stanisława Ignacego Witkiewicza jako patrona nowej ulicy, tym że obyło się bez dyskusji, a radni nie wybierali spośród kilku propozycji nazw.

Wszystko wskazuje na to, że z czwartkowej sesji harcerze powinni wyjść zadowoleni. – Harcerstwo było i jest wspaniałą szkołą charakterów i obywatelskich postaw – napisała w uzasadnieniu projektu uchwały wiceprezydent Ciechanowa Ewa Gładysz. – Z niego to wyrośli znakomici Ciechanowianie do końca wierni przyrzeczeniu “Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Ojczyźnie, nieść chętną pomoc bliźnim, być posłusznym Prawu Harcerskiemu”. Nadanie nazwy nowo powstałej ulicy będzie też uhonorowaniem 100-lecia Harcerstwa Polskiego.

Zielone Wzgórze

Miłośnicy talentu Witkacego, zwłaszcza ci skupieni wokół ciechanowskiego Teatru Exodus, mogą czuć się zawiedzeni, zwłaszcza że w pewien sposób zostanie uhonorowana w Ciechanowie pisarka dość odległa od autora “Szewców”, czyli Lucy Maud Montgomery (znana przede wszystkim jako autorka “Ani z Zielonego Wzgórza”). W programie czwartkowej sesji Rady Miasta jest bowiem głosowanie nad nadaniem jednej z ulic nazwy “Zielone Wzgórze”.

Taką propozycję zgłosił zarząd osiedla Zachód. Ulica ta łączy ulice Płocką i Różyckiego. Wiceprezydent Gładysz zaznacza, że co prawda od Płockiej pas drogowy nowej ulicy nie jest jeszcze geodezyjnie wyodrębniony, “lecz przy istniejącym już odcinku zakończona jest budowa domu i dla jego zasiedlenia niezbędne jest określenie adresu”.

msz