Noworoczny Koncert w Muzeum Romantyzmu

25 stycznia w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się Koncert Noworoczny. Wystąpili: zespół Zagan Acoustic i kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny światowej klasy Krzesimir Dębski, którzy zaprezentowali utwory ze wspólnego projektu muzycznego. W skład kwartetu wchodzą: Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce), Przemysław Skałuba (klarnet, saksofon sopranowy), Jarosław Stokowski (kontrabas).

Charakterystycznymi elementami ich wspólnych występów są otwarte formy sprzyjające brawurowym improwizacjom, niecodzienne zestawienie instrumentów i niekonwencjonalny dialog między muzykami. Projekt prezentowany był w większości sal koncertowych w całej Polsce. W sobotni wieczór publiczność zebrana w muzealnej oranżerii miała możliwość wysłuchać specjalnych aranżacji przygotowanych przez muzyków. Zagan Acoustic wraz z Krzesimirem Dębskim wykonywali zarówno kompozycje muzyki filmowej, jak również autorskie kompozycje lidera zespołu Pawła Zagańczyka. W wielu utworach znaleźć można było nawiązania do folku.

Krzesimir Dębski był wielokrotnie nagradzany jako najlepszy skrzypek, kompozytor i aranżer przez prestiżowy magazyn „JazzForum”. Jest uznanym kompozytorem muzyki filmowej. Jego ścieżka dźwiękowa pojawia się w ekranizacjach ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych oraz 40 premier teatralnych. Tworzył dla wytwórni filmowych w Hollywood (na zamówienie wytwórni Limelight Films skomponował muzykę do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914–1917). Nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Publiczność była świadkiem wielkiej klasy Krzesimira Dębskiego, który nie zajął dominującej pozycji podczas koncertu. Na plan pierwszy wysuwał się jedynie podczas wykonywania niezwykłych improwizacji podczas solówek. Publiczność urzekła jego skromność na scenie, co pozwoliło zaprezentować kwartetowi gamę swoich szerokich umiejętności muzycznych.

Tekst i fot. Muzeum Romantyzmu