„Obok Orła znak Pogoni. Poszli nasi w bój bez broni”

W Ciechanowie uczczono dzisiaj (czwartek, 22 stycznia) 163. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Pod popiersiem słynnego, poległego w bitwie pod Rydzewem, powstańczego dowódcy Tomasza Kolbego złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na terenie obecnego powiatu ciechanowskiego w latach 1863-64 miało miejsce wielu krwawych starć i potyczek oddziałów polskich z armią rosyjską, m.in. pod: Osiekiem, Zeńbokiem, czy (trzykrotnie) pod Rydzewem, gdzie zginął Tomasz Kolbe.

Hołd powstańcom złożyli m.in.: Helena Sędzicka ze Związku Sybiraków, senator Krzysztof Bieńkowski, starosta ciechanowski Jan Andrzej Kaluszkiewicz, wicestarosta Robert Morawski, członek Zarządu Powiatu Ciechanowskiego Tadeusz Wieczorek, przewodnicząca Rady Powiatu Ciechanowskiego Elżbieta Szymanik, przedstawiciele służb mundurowych, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej Lech Zduńczyk przybliżył zebranym wydarzenia sprzed 163 lat i sylwetkę Tomasza Kolbego.

Głównymi organizatorami uroczystości było Towarzystwo im. Józefa Piłsudskiego.

Red

Fot. Starostwo Powiatowe w Ciechanowie