Obywatele biorą sprawy w swoje ręce

Coraz częściej obywatele wspierają ciechanowską Policję w eliminowaniu z ruchu pijanych kierowców. Wczoraj (środa, 28 sierpnia, ok. 21) doszło czwartego już tzw. obywatelskiego zatrzymania w tym miesiącu.

– Mieszkańcy Ciechanowa poruszali się za samochodem ford mondeo już od ulicy Płońskiej w Ciechanowie, kierowca tego pojazdu jechał całą szerokością drogi, tor jazdy tego pojazdu wzbudził u zgłaszającego podejrzenie, że kierowca jest nietrzeźwy – relacjonuje oficer prasowy KPP Ciechanów kom. Jolanta Bym. – Mieszkaniec Ciechanowa o swoich podejrzeniach poinformował Policję. Gdy skręcił w ulicę Wieniawskiego kierowca citroena zajechał mu drogę i uniemożliwili dalszą jazdę. Jak się okazało kierowca forda był kompletnie pijany. Badanie na zawartość alkoholu wykazało, że 62-letni mieszkaniec Ciechanowa kierował fordem mając w organizmie ponad 3 promile alkoholu.

– To co cieszy to fakt, że policjanci coraz częściej mogą liczyć na to, że w walce o trzeźwość na drogach wspierają ich obywatele, odczuwający współodpowiedzialność za poziom bezpieczeństwa na naszych drogach i gotowi do prawidłowej reakcji, skutkującej wyeliminowaniem z ruchu bezmyślnego i groźnego kierującego – komentuje kom. Bym.

Policja przypomina!

Prowadzenie pojazdu wymaga od kierującego odpowiedniej sprawności psychofizycznej oraz sprawności psychomotorycznej. U kierującego, będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, może dojść do zaburzenia wyżej wymienionych sprawności, a to w konsekwencji zwiększa prawdopodobieństwo spowodowania zdarzenia drogowego. Dotyczy to zarówno kierowców pojazdów silnikowych, a także rowerzystów.

Kodeks karny za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznym na okres co najmniej 3 lat i świadczenie pieniężne w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł., na rzecz Funduszu Wsparcia Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej.