Odnaleziono ciało Jana Lityńskiego

Były polityk, działacz opozycji demokratycznej w PRL utonął w minioną niedzielę w Narwi w Pułtusku. Ciało odnaleziono po sześciu dniach poszukiwań.

– Ciało odnaleziono 200 metrów od miejsca, w którym złamał się lód, było uwięzione między korzeniami drzew na głębokości około 5 metrów. Policjanci potwierdzili tożsamość Jana Lityńskiego – poinformował dziś media rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego PSP w Warszawie mł. bryg. Karol Kierzkowski.

75-letni Jan Lityński utonął próbując ratować swego psa, pod którym załamała się kra na rzece.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Pułtusku. – “Prokuratura Rejonowa w Pułtusku prowadzi śledztwo w sprawie zaistniałego w dniu 21 lutego 2021 roku w Pułtusku nieumyślnego spowodowania śmierci Jana L., tj. o czyn z art. 155 k.k.

Z dotychczas zgromadzonych materiałów wynika, że w dniu 21 lutego 2021 roku w godzinach popołudniowych, tj. około godziny 15.00. Jan L. wraz z żoną spacerowali wałem przeciwpowodziowym wzdłuż rzeki Narew, idąc w kierunku wsi Kacice. Małżeństwu towarzyszyły 3 psy, które biegały luzem. W pewnym momencie doszło do tąpnięcia lodu na rozlewisku rzeki Narew w miejscu, w którym przebywał jeden z psów. Pies wpadł do wody. Pokrzywdzony niezwłocznie pobiegł w kierunku zwierzęcia, aby udzielić pomocy. W tym momencie doszło do powtórnego załamania się lodu w miejscu, w którym znajdował się mężczyzna. Jan L. wpadł do wody. Małżonka usiłowała udzielić pomocy mężowi. Doszło do kolejnego tąpnięcia lodu i kobieta wpadła do wody. Wysoki poziom wody uniemożliwił kobiecie kontynuowanie akcji ratunkowej małżonka. Kobieta przemieściła się na lód, a następnie w okolice wału przeciwpowodziowego. O zdarzeniu poinformowała przypadkowo spotkane osoby, które niezwłocznie powiadomiły służby ratunkowe – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

Fot. Kancelaria Senatu