Oficerskie patenty dla Terytorialsów z 5. Brygady

Niezależnie od Waszego wyboru niech nic Was nie zatrzyma. Niech napędzają Was Wasze talenty, rozwijane kompetencje i ambicje. Pamiętajcie, że bycie oficerem to coś więcej niż styl życia. Ten przywilej już zawsze niech będzie dla Was synonimem odpowiedzialności za kraj i podwładnych – powiedział generał Kukuła podczas uroczystości wręczenia patentów oficerskich dla absolwentów kursu oficerskiego AGRYKOLA.

W sobotę, 26 października na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki odbyła się uroczystość wręczenia patentów oficerskich dla żołnierzy rezerwy i obrony terytorialnej. Patenty oficerskie odebrało 157 żołnierzy rezerwy oraz 46 żołnierzy obrony terytorialnej – absolwentów pierwszej edycji kursu oficerskiego AGRYKOLA. Pośród nowych oficerów znalazło się aż 10 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej stacjonującej na Północnym Mazowszu.

Żołnierze rezerwy oraz żołnierze obrony terytorialnej łączą służbę wojskową z życiem zawodowym i osobistym. – To niełatwe, dlatego podziwiam Wasz upór i determinację. Gratuluję Wam pokonania niełatwej drogi, która doprowadziła Was do celu – uzyskania stopnia oficerskiego – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

W dalszej części swojego wystąpienia dowódca WOT przywołał postacie znakomitych dowódców, tj.: ppłk. Adama Borysa ps. „Pług”, gen. bryg. Stefana Bałuka, płk. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy”.

– Wszyscy wymienieni to kawalerowie orderu Virtuti Militari, wszyscy oni okazali się charyzmatycznymi przywódcami, którzy odcisnęli piętno na historii Polski i świata – powiedział gen. Kukuła.

Dalej dowódca WOT wymienił jeszcze: admirała Williama McRavena dowódcę USSOCOM i dowódcę słynnej operacji Neptune Spear, który był dziennikarzem oraz generała Jima Mattisa, ps. „Wściekły Pies” najsłynniejszego na świecie Marinsa, który był historykiem.

– Co łączyło opisane postacie? Oni wszyscy ukończyli Szkoły Podchorążych Rezerwy (w USA tzw. ROTC – Reserve Officer Training Corps). Czy wiecie, że większość Cichociemnych nie była żołnierzami, którzy przed wojną pełnili zawodową służbę wojskową? Czy zdajecie sobie sprawę, że 45% wszystkich amerykańskich oficerów służby zawodowej to absolwenci kursów oficerów rezerwy? Czy wiecie, że kurs oficerów rezerwy ukończył generał Mark Milley – obecny 20 Przewodniczący Kolegium połączonych Sztabów w USA? – pytał generał Kukuła, jednoznacznie wskazując na to jaką rolę mogą odegrać w siłach zbrojnych nowo mianowani oficerowie rezerwy i obrony terytorialnej.

W dalszej części swojego wystąpienia dowódca WOT wskazywał, że przyszli oficerowie mają możliwość wybrania wielu dróg. Mogą starać się o przyjęcie w szeregi żołnierzy zawodowych, mogą nie rezygnować z dotychczasowych aktywności i pełnić terytorialną służbę wojskową, czy też zostać oficerami rezerwy.

– Niezależnie od Waszego wyboru niech nic Was nie zatrzyma. Niech napędzają Was Wasze talenty, rozwijane kompetencje i ambicje. Pamiętajcie, że bycie oficerem to coś więcej niż sty życia. Ten przywilej już zawsze niech będzie dla Was synonimem odpowiedzialności za kraj i podwładnych – zakończył generał Kukuła.

Patenty oficerskie są symbolem zaszczytu i godności bycia oficerem Wojska Polskiego. Kiedyś dokument ten przechowywany był w rodzinach przez pokolenia, jako jedna z największych pamiątek po bliskich.

Kurs Agrykola jest przeznaczony dla żołnierzy obrony terytorialnej, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową. Trwa on 13 miesięcy i otwiera bramę oficerskiej kariery dla żołnierzy WOT – ochotników. Do tej pory przeprowadzone zostały dwie edycje kursu, obecnie trwa trzecia. Absolwenci pierwszej edycji byli promowani na stopień podporucznika w niedzielę, 27 października na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Aneta SZCZEPANIAK, Rzecznik Prasowy, 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

Fot. DWOT