Oficjalne rozpoczęcie zapisów do tegorocznej Bitwy Regionów

W ubiegłorocznej edycji Bitwy Regionów wzięło udział ponad trzy tysiące Kół Gospodyń Wiejskich. Dzisiaj (wtorek, 7 marca) w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi uroczyście zainaugurowano kolejną – VIII edycję konkursu. Zwycięzca w finale krajowym może liczyć na 25 tys. zł nagrody i wyjazd na zagraniczne targi rolno-spożywcze.

– Bitwa Regionów to kulinarny konkurs lokalnych smaków i promocja zdrowej polskiej żywności. Polskie produkty są najlepsze, a gdy są przyrządzone przez gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich, stają się niebem dla podniebienia – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Koła mają czas na zgłoszenia do Bitwy Regionów do 31 marca. Jak podkreślił wicepremier Kowalczyk, zachęcając KGW do udziału w VIII edycji Bitwy Regionów, jest to okazja nie tylko do przygotowania znakomitych potraw, lecz także do wspólnego, pożytecznego spędzenia czasu. Nowością w tej edycji Bitwy Regionów jest wsparcie finansowe dla każdej organizacji, która weźmie udział w Bitwie Regionów. – Umożliwi to Kołom Gospodyń Wiejskich pokrycie kosztów uczestnictwa w konkursie – zauważył wicepremier Kowalczyk.

Konkurs będzie ponownie przebiegał w trzech etapach – powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.  Etap powiatowy odbędzie się w formie pikników rodzinnych z marką Produkt polski, a etap wojewódzki tym razem będzie miał bardziej otwarty charakter.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Rafał Romanowski podkreślił, że konkurs kulinarny dla KGW Bitwa Regionów przyczynia się do wzmocnienia patriotyzmu konsumenckiego oraz poczucia przywiązania do regionu. Przywołał prowadzoną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa akcję #KupujŚwiadomie, która ma na celu kształtowanie postaw konsumenckich i promowanie Produktu polskiego.

W tegorocznym regulaminie Bitwy Regionów została wprowadzona istotna zmiana. – Po raz pierwszy zamieściliśmy wymóg, aby przy przygotowaniu potrawy konkursowej wykorzystać przynajmniej jeden produkt regionalny, tradycyjny, aby jeszcze bardziej podkreślić tożsamość i przywiązanie do regionu – podkreślił wiceminister Romanowski.

Ubiegłoroczną edycję Bitwy Regionów podsumowała wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, która podkreśliła rolę Kół Gospodyń Wiejskich w działaniach na rzecz kobiet na obszarach wiejskich. Dodała, że konkurs Bitwa Regionów promuje nasze dziedzictwo kulinarne oraz przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję. – To, co nasze, lokalne, to co swojskie, jest najlepsze – zaznaczyła sekretarz stanu.

W dzisiejszej inauguracji wzięły udział także laureatki trzech pierwszych miejsc w VII edycji Bitwy Regionów. – Udział w konkursie Bitwa Regionów był dla nas bardzo ważny, a nagroda satysfakcjonująca. Szczególnie radość pokazania naszych lokalnych dań jest piękna. Serdecznie zachęcamy Koła do udziału w tym konkursie, naprawdę warto – powiedziała Beata Broncel, przewodnicząca KGW Zimna Wódka, które wygrało VII edycję konkursu.

Celem ogólnopolskiego konkursu Bitwa Regionów jest m.in. promowanie regionalnych potraw oraz bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Ważnym aspektem jest także promowanie i wspieranie Kół Gospodyń Wiejskich, w szczególności w zakresie aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych na obszarach wiejskich.

Organizatorami konkursu są Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Aby wziąć udział w konkursie Bitwa Regionów, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie: https://bitwaregionow.pl/ lub pod linkiem: https://www.kowr.gov.pl/konkurs.

red/MRiRW

Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi