Opinogórski koncert na cztery ręce

Koncerty na fortepian w wersji na cztery ręce, to nieczęsta okazja dla melomanów, aby usłyszeć pełnię barwy i możliwości brzmień instrumentu. Sala Koncertowa w Oranżerii Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oferuje gościom wydarzeń kulturalnych możliwość obcowania z nietuzinkowym instrumentem.

Fortepian koncertowy marki Steinway & Sons pochodzi z początku XX wieku i był konstruowany w czasach, kiedy Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk – wykonywał swoje koncerty na fortepianach właśnie tej marki. Fortepian mistrza stworzony specjalnie dla Paderewskiego przez firmę Steinway & Sons, na którym uwielbiał grać kompozytor, można było zobaczyć w 2018 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie pt. „Paderewski”. Aktualnie na fortepianie tej samej marki koncerty wykonywane są w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze.

8 września w Oranżerii wystąpił duet Duo Ritorno (Aleksanda Nawe i Marta Sulikowska-Goldewska). Koncert, przygotowany na zamówienie Muzeum, prezentował kompozycje przełomu XIX i XX wieku. Publiczność usłyszała klasyczne mazurki Fryderyka Chopina, jak i kompozycje Maurycego Moszkowskiego, Johannesa Brahmsa oraz Ignacego Jana Paderewskiego w aranżacji na 4 ręce. W drugiej części koncertu zabrzmiały popularne utwory Edwarda Griega, Piotra Czajkowskiego, Camille’a Saint- Saënsa i innych. Koncert zakończyły brawurowo wykonane bisy: „Cicha noc” Władysława Szpilmana oraz „Libertango” Astora Piazzoli w wersji na fortepian.

Duo Ritorno, to duet łączący niebywałą harmonię brzmień, ekspresję wykonania, walory techniczne gry, doświadczenie, i wiedzę Aleksandry Nawe (absolwentki Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Lasockiego i kameralistyki prof. Rajmunda Ambroziaka, koncertującej w kraju i za granicą, z repertuarem od baroku po muzykę współczesną, pedagoga w Katedrze Kameralistyki macierzystej uczelni) oraz Marty Sulikowskiej-Godlewskiej (ukończyła studia z wyróżnieniem w łódzkiej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w roku 2009, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Lasockiego i kameralistyki dr hab. Aleksandry Nawe; aktualnie koncertuje w kraju i za granicą, współpracuje z instytucjami kultury i wieloma artystami, m.in. w ramach Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie).

Każdy z Koncertów Niedzielnych w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze porusza wybrany repertuar muzyczny z okresu XIX wieku w połączeniu z elementami edukacyjnymi w formie wprowadzeń prowadzących koncert. Wydarzenia są ucztą dla melomanów oraz okazją dla wszystkich obecnych do zdobycia wiedzy o muzyce i kompozytorach z epoki.

Kolejny koncert niedzielny odbędzie się 13 października. o godzinie 15. w Sali Koncertowej Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Wydarzenie pt. „Maria Szymanowska – Maestra Zapomniana” wpisane będzie w obchody Roku Marii Szymanowskiej – jednej z pierwszych kobiet pianistek w historii kultury europejskiej, teściowej Adama Mickiewicza, kobiety grającej na dworach Europy, kompozytorce, która została nadworną pianistką w Petersburgu i prowadziła słynny w mieście salon, który odwiedzali przedstawiciele kosmopolitycznej elity stolicy Rosji, wśród nich najwybitniejsze postacie muzyki i literatury: m.in. Puszkin, Glinka, Karamzin, Mickiewicz, Piotr Wiaziemski, Iwan Kryłow, malarze Oleszkiewicz, Orłowski i Wańkowicz.

MR/Fot. Michał Krzyżanowski