Ośrodek w Dąbku wznawia działalność. Od 10 maja

Już 10 maja rusza pierwszy turnus rehabilitacyjny w Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane (KOMR) w Dąbku. Na początku ośrodek przyjmie 65 osób, które zostaną zakwaterowane w jednoosobowych pokojach. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne KOMR był zamknięty przez ostatnich pięć miesięcy. Po interwencji marszałka Adama Struzika właśnie jest wznawiana jego działalność.

Ośrodek rusza z pełnym zakresem świadczeń rehabilitacyjnych i fizjoterapeutycznych, łącznie z basenem i hipoterapią. Niedostępna będzie jedynie komora krioterapii. Na duże znaczenie rehabilitacji dla osób chorych na stwardnienie rozsiane zwraca uwagę marszałek Adam Struzik. – Kompleksowa opieka i rehabilitacja, które proponuje pacjentom ośrodek w Dąbku są niezwykle ważne dla codziennego funkcjonowania i jakości życia osób ze stwardnieniem rozsianym. Dlatego przez ostatnie miesiące prowadziliśmy z Ministerstwem Zdrowia korespondencję, aby KOMR mógł funkcjonować na zasadach podobnych do funkcjonowania domów pomocy społecznej – podkreśla marszałek. – Udało się i od poniedziałku pierwsi pacjenci rozpoczną 4-tygodniowy turnus rehabilitacyjny.

Przerwa w funkcjonowaniu ośrodka została wykorzystana na niezbędne prace modernizacyjne oraz dezynfekcję ośrodka. Wyremontowane zostały m.in. trzy łazienki dla pacjentów, zamontowane nowe windy, a pościel oraz materace w pokojach wymienione na nowe. Personel ośrodka przeszedł również szczepienia przeciw COVID-19.

Ścisły reżim sanitarny i zmniejszenie liczby pacjentów powinny zdaniem dyrektora KOMR Włodzimierza Wojnarowskiego zapewnić bezpieczeństwo pacjentom ośrodka. – Ze względu na trwającą pandemię i obowiązujące obostrzenia sanitarne zdecydowaliśmy się na przyjęcie jedynie 65 osób, chociaż ośrodek dysponuje 82 miejscami. Pacjenci zostaną zakwaterowani w jednoosobowych pokojach, a przed przyjęciem do ośrodka powinni posiadać negatywny test w kierunku SARS-CoV-2 lub przejść szczepienie – informuje dyrektor Wojnarowski. – Zorganizowany zostanie turnus 4-tygodniowy, tak aby po opuszczeniu ośrodka przez pacjentów można było przeprowadzić dezynfekcję, a pacjenci z różnych turnusów nie mieszali się – dodaje.

KOMR to regionalny dom pomocy społecznej o charakterze specjalistycznym, przyjmujący na pobyt okresowy chorych na stwardnienie rozsiane z całego kraju. Powstał w 1994 roku w odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie na tego typu ośrodek. Od 2004 r. prowadzony jest przez samorząd województwa mazowieckiego i finansowany z budżetu Mazowsza. Jest jedynym w kraju ośrodkiem dla osób zmagających się z stwardnieniem rozsianym prowadzonym przez samorząd województwa na zasadach domu pomocy społecznej.

KOMR zapewnia chorym na stwardnienie rozsiane kompleksową rehabilitację i opiekę. Rehabilitacja obejmuje: badania lekarskie, kinezyterapię, hipoterapię, terapię zajęciową, psychoterapię, hydroterapię, fizykoterapię oraz pracę z logopedą. Mieszkańcy mają możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu oraz realizacji własnych zainteresowań.

Ośrodek położony jest w rozległym i starannie utrzymanym parku. Dysponuje bazą 82 miejsc. Mieszkańcy zakwaterowani są w nowocześnie wyposażonych i przystosowanych do indywidualnych potrzeb pokojach jedno- i dwuosobowych. Na jego terenie nie ma żadnych barier architektonicznych. Rocznie przyjmuje ok. 1 000 osób.

Marta Milewska Rzeczniczka Prasowa. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Fot. KOMR Dąbek