W Ciechanowie uczczono 76. rocznicę powieszenia na dziedzińcu zamku czwórki żołnierzy AK przez niemieckich okupantów – brawo pani starosta JoannaPotocka-Rak za inicjatywę. Brawo pozostali współorganizatorzy.
– Ważne wydarzenia z naszej historii lokalnej wymagają przypominania i właściwego upamiętnienia.Starostwo Powiatowe będzie angażowało się w promowanie historii lokalnej, by przypominać zwłaszcza młodemu pokoleniu o tragicznych datach w historii miasta i miejscowości naszego powiatu. 17 grudnia 1942 r. to data o której trzeba pamiętać. Zamordowani w bestialski sposób na dziedzińcu ciechanowskiego zamku żołnierze AK to nazwiska, które każdy młody Ciechanowianin powinien znać. Ludziom którzy oddawali życie, walcząc o naszą wolność, jesteśmy to po prostu winni. Jako władze powiatowe położymy duży nacisk na przypominanie takich ludzi i ważnych wydarzeń z naszej historii lokalnej. To jest nasz obowiązek – skomentowała nam pani starosta..
W publicznej egzekucji zginęli wtedy: Kazimiera Grzelak, Zenobia Jelińska, Tadeusz Jurecki, Bolesław Nodzykowski. W obozie w Matthausen zamordowano Romana Konwerskiego z podciechanowskich Kątów, który odmówił wieszania rodaków.
Na zamkowym dziedzińcu,76 lat później wartę zaciągnęli harcerze i żołnierze stacjonującej w Ciechanowie 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Modlitwę w intencji zamordowanych odmówił wikariusz parafii farnej ks. Tomasz Kolczyński, poetka i dziennikarka Ewa Stangrodzka odczytała wiersz poświęcony tej tragedii.
Pamięć AK-owców uczczono minutą ciszy. Kwiaty pod głazem upamiętniającym pomordowanych złożyły delegacje: Starostwa Powiatowego, 5. MBOT, służb mundurowych, Muzeum Szlachty Mazowieckiej,Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie, Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej, Związku Sybiraków i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych, Zespołu Szkół Technicznych w Ciechanowie.
Nad sprawnym zorganizowaniem uroczystości czuwał wicestarosta Stanisław Kęsik. Warto w tym miejscu jeszcze raz podziękować staroście Joannie Potockiej-Rak za szybko odzew na społeczne sygnały w tej sprawie. Współorganizatorami uroczystości byli: płk Andrzej Wasielewski – dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej,Hanna Długoszewska-Nadratowska – dyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy Armii Krajowej w Ościsłowie Anna Radziejewicz.
Na wtorkowym spotkaniu wigilijnym z dziennikarzami starosta i wicestarosta zapowiedzieli starania o rozszerzenie formy uroczystości już w przyszłym roku.