Pamiętajmy o bezdomnych

W nocy z piątku na sobotę (25 na 26 stycznia) temperatura powietrza w niektórych miejscach powiatu ciechanowskiego spadła poniżej – 20 stopni Celsjusza. Rzecznik ciechanowskiej policji podinspektor Leszek Goździewski apeluje o zwracanie uwagi na miejsca, w których przebywać mogą bezdomni.

[yframe url=’http://www.youtube.com/watch?v=cRXDRiHsHBE’]

* informacja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

Pomoc dla bezdomnych
Ponad 3,2 tys. miejsc w 67 placówkach, 28 jadłodajni oraz specjalny numer infolinii – to formy pomocy dla bezdomnych z Mazowsza podczas zimy. Organizacje pozarządowe otrzymały z budżetu wojewody mazowieckiego blisko 600 tys. zł.
Na terenie województwa mazowieckiego bezdomni mają do dyspozycji 67 placówek  (w tym 25 w Warszawie) dysponujących łącznie 3270 miejscami (1466 w Warszawie, 95 w Radomiu, 42 w Ostrołęce, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach, 160 w okolicy Ciechanowa). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych. Pełna lista obiektów, które przyjmują bezdomnych znajduje się poniżej.
Na Mazowszu działa również 28 jadłodajni i punktów żywienia (12 na terenie stolicy), wydających dziennie ok. 5,3 tys. posiłków (ok. 2,6 tys. w Warszawie). Działają także  wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).
Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Straż miejska przyjmuje tego typu zapytania pod numerem 986. Pod oba numery zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

za – http://mazowieckie.pl/portal/pl/971/9069/Pomoc_dla_bezdomnych.html