Papierowych zwolnień praktycznie nie ma

W lipcu wystawiono w województwie mazowieckim tylko 54 papierowe zwolnienia lekarskie, z czego zaledwie 7 poza warszawskimi oddziałami ZUS.

Od 1 grudnia poprzedniego roku w Polsce obowiązują już wyłącznie elektroniczne zwolnienia lekarskie, tzw. e-ZLA. Przez ostatnie 8 miesięcy nowe rozwiązanie weszło na stałe do powszechnego użycia. Dowodzą temu liczby – w lipcu w województwie mazowieckim wystawiono prawie 253 tys. e-zwolnień, przy czym do ZUS wpłynęły tylko 54 papierowe formularze. Zdecydowana większość z nich pochodzi z samej Warszawy i okolic, bo oddziały ZUS w Płocku, Radomiu i Siedlcach odnotowały łącznie tylko 7 takich druków (odpowiednio 2, 4 i 1 formularz). Od grudnia wystawiono w Polsce łącznie prawie 17 mln elektronicznych zwolnień lekarskich.

E-ZLA można tworzyć zarówno poprzez dostosowane do tego aplikacje gabinetowe, jak również darmową Platformę Usług Elektronicznych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych stale dba o to, by wystawianie zwolnień lekarskich na PUE było jak najbardziej intuicyjne. W najbliższych miesiącach urząd wprowadzi np. nowy kreator tworzenia dokumentów. Powstaje on w oparciu o sugestie lekarzy, którzy na co dzień korzystają z tego systemu.

Analiza statystyk pozwala zauważyć też różne ciekawe zjawiska. Zestawienie aktualnych danych mazowieckich oddziałów ZUS z archiwalnymi pozwala np. zauważyć, że zima zebrała swoje żniwo wśród ubezpieczonych. W styczniu 2019 roku wystawiono w województwie aż 401,5 tys. zwolnień, natomiast w lipcu, poza sezonem grypowym – tylko 253 tys.

Piotr Olewiński, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego