Patriotycznie w Muzeum Romantyzmu

Wada Muzeum Romantyzmu Opinogórze miało miejsce uroczyste zakończenie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. We dworze Krasińskich odbył się finisaż wystawy „Polonia Restituta. Polskie drogi do Niepodległości”, która została udostępniona (przez Muzeum Niepodległości w Warszawie) publiczności w opinogórskim muzeum.

Wystawa obejmowała drogi do Niepodległości, które wiodły od Konfederacji Barskiej, przez Insurekcję Kościuszkowską, Legiony Polskie we Włoszech i Wojny Napoleońskie, Powstanie Listopadowe i Powstanie Styczniowe. Ukazywała powstanie tajnych i jawnych stowarzyszeń woskowych i paramilitarnych w Galicji oraz prezentowała narodową świadomość klasy chłopskiej. Wystawa przedstawiała ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego. Znaleźć tu można było również informacje dotyczące formowania się wojsk, etapy walk na frontach I wojny światowej i formowanie się granic polskich.

Zebrani na finisażu mogli ostatni raz zwiedzić wystawę, która w najbliższych dniach powróci do Muzeum Niepodległości w Warszawie, a od przyszłego roku będzie eksponowana w nowej odsłonie. Podsumowania wystawy dokonał dyrektor muzeum Roman F. Kochanowicz oraz kierownik działu sztuki, Leszek Nowaliński. Warto wspomnieć, że przez pracowników działu historii została przygotowana dodatkowa wystawa plenerowa, którą w obrębie dwóch lat dzięki wypożyczeniem zobaczyło około 150 tys. osób. Dane przedstawił kierownik działu historii Rafał Wróblewski. Muzeum Niepodległości reprezentowali dr Beata Michalec, zastępca dyrektora ds. programowych oraz Jan Engelgard, kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Krótki referat „Polska Niepodległa” wygłosił kustosz Wojciech Jerzy Górczyk.

Muzycznie uroczystość została uświetniona przez Małorzatę Pilzak oraz Weronikę Maluchnik i duet sióstr Małgorzatę i Aleksandrę Kuc. Uczestnicy mogli wysłuchać wzruszające pieśni patriotyczne, m.in.: „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Ostatni list”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”.
Uwiecznieniem uroczystości była Msza Święta odprawiona w intencji Ojczyzny przez ks. kanonika Jarosława Arbata w sali ekspozycyjnej kaplicy Pałacyku w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Oprawę muzyczną przygotowała pani Joanna Mossakowska i Igor Krajewski

MR/ Fot. Michał Krzyżanowski