Pierwsi emerytowani strażacy otrzymali decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego

– Drodzy druhowie, bardzo Wam dziękuję za wieloletnią, wspaniałą służbę w OSP dla społeczności lokalnej. Dziękujemy Wam, ogłaszając całej Polsce, że zaczynamy wypłacać dodatki emerytalne dla strażaków ochotników – powiedział wiceminister Maciej Wąsik, który 18 lutego w OSP Kołoząb (gmina Sochocin, powiat płoński) wręczył pierwszym emerytowanym druhom ochotnikom decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego.

Decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego otrzymało 11 emerytowanych druhów ochotników z powiatów: mławskiego, sierpeckiego i przasnyskiego.

W uroczystości wzięli udział również nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej oraz nadbryg. Jarosław Nowosielski, mazowiecki komendant wojewódzki PSP.

Wiceminister Maciej Wąsik mówił o przyczynach uchwalenia ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. – Głównym elementem ustawy o OSP są dodatki emerytalne dla ochotników, którzy przez wiele lat służyli dla społeczności lokalnej, dla Polski. Oddawali zdrowie, czas i ogromny wysiłek. Dzisiaj możemy im za to podziękować w postaci dodatku do emerytury – podkreślił sekretarz stanu w MSWiA.

Wiceszef MSWiA zauważył, że OSP to jednostki niespotykane w skali europejskiej. Przypomniał również, że strażacy ochotnicy tworzą system bezpieczeństwa oparty na poświęceniu i wspólnej pracy dla społeczności lokalnych.

Nadbryg. Andrzej Bartkowiak zaznaczył, że emerytowani druhowie otrzymali świadczenie ratownicze po wielu latach oczekiwania. – Jesteście pierwszymi w Polsce druhami ochotnikami, którzy wiele lat poświęcali się i nadal poświęcają dla OSP. Gratuluję Wam z całego serca – powiedział.

Podczas uroczystości jednostce OSP Kołoząb został przekazany lekki samochód ratowniczo-gaśniczy.

Więcej na: https://www.gov.pl/web/mswia/wiceminister-maciej-wasik-wreczyl-emerytowanym-strazakom-osp-pierwsze-decyzje-o-przyznaniu-swiadczenia-ratowniczego

Red

Fot. MSWiA