Pierwszy Ciechanowski Piknik Naukowy

W najbliższy piątek i sobotę (11 i 12 września) w Parku Nauki Torus odbędzie się dwudniowy piknik naukowy dla dzieci i młodzieży. Pierwszy w mieście festiwal nauki będzie obfitował w wykłady, lekcje i warsztaty przybliżające nauki ścisłe i humanistyczne. Dostępna będzie też strefa stanowisk edukacyjnych. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

O tym, że nauka przez zabawę jest najprzyjemniejszą formą zdobywania wiedzy i umiejętności przekonało się już ponad 16 tys. zwiedzających interaktywne ekspozycje Park Nauki Torus. W najbliższy weekend kolejna okazja dla wszystkich ciekawych świata i chętnych do nauki dzieci, aby twórczo i pożytecznie spędzić czas w mieście. 2-dniowy I Ciechanowski Piknik Naukowy odbędzie się w budynku Parku Nauki Torus.

Sercem festiwalu będzie strefa stanowisk edukacyjnych, które rozlokowane zostaną wokół wieży ciśnień. Wśród nich m.in. filmy „Kosmiczna podróż” i „Dinozaury” do obejrzenia w wirtualnej rzeczywistości, możliwość drukowania i skanowania w 3D, robotyka, stanowisko o odnawialnych źródłach energii oraz eksperymenty chemiczne.

Program pikniku został opracowany przez doświadczonych wykładowców i popularyzatorów nauki, którzy współpracowali z najmłodszymi mieszkańcami Ciechanowa w ramach Dziecięcej Akademii Naukowych Inspiracji oraz przez pracowników Parku Nauki Torus.

Tematyka z pewnością zaspokoi ciekawość zarówno umysłów ścisłych, jak i humanistów. W piątek odbędzie się otwarty wykład o starożytnej Grecji i Rzymie (godz. 15.00), w sobotę o godz.12.00 – widowiskowy pokaz chemiczny, a o godz.15.00 wykład „Cztery żywioły – zjawiska znane i nieznane”. W piątek o godz. 13.00 i 16.00 oraz w sobotę o godz. 11.00, 13.00, 16.00 odbędzie się łącznie 15 warsztatów.

Chętni do nauki przez własne doświadczenia będą mogli dowiedzieć się, jak zbudować robota i jak pomagają nam roboty. Uczestnicy zajęć zyskają wiedzę o elektryczności i ekologicznych pojazdach. Będą także zajęcia dla miłośników ekologii.

Otwarcie pikniku odbędzie się w piątek 11 września o godz. 12.00. Pełen wykaz godzin lekcji i warsztatów znajduje się na stronie internetowej https://www.pozytywniehistoryczni.pl/piknik-naukowy.

Lekcje będą odbywały się w 3 salach – niebieskiej, zielonej i żółtej. Liczba osób na zajęciach jest ograniczona do 10. Zapisy na lekcje odbywają się piątek i sobotę w recepcji Parku Nauki Torus.

W związku z wprowadzonymi przez rząd i służby sanitarne obostrzeniami osoby wchodzące na teren pikniku zobowiązane są nosić maseczki ochronne lub przyłbice. Na imprezie obowiązywały będą przepisy sanitarne. Stanowiska i przedmioty wykorzystywane podczas pokazów będą regularnie dezynfekowane.

W trakcie pikniku ze zwiedzania wyłączona będzie wystawa stała. Na terenie Parku Nauki Torus w piątki (w godz. 12.00 – 22.00) i soboty (w godz. 11.00 – 21.00) otwarta jest Cafe Pitagoras, serwująca zdrowe menu dla dzieci.

Projekt został sfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Pozytywnie Historyczni przy współpracy z Urzędem Miasta Ciechanów.

Paulina Rybczyńska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ciechanów