Pierwszy żubr urodzony w Mławie!

Nie mogło być lepszej daty! Święto Konstytucji Trzeciego Maja obchodzono wczoraj bardzo uroczyście na północnym Mazowszu i w całej Polsce. A w mławskim Krajewie, w Pokazowej Zagrodzie Żubrów na świat przyszło… żubrzątko.

Małą krówkę wydała na świat Powilga – najstarsza z trzech żubrzyc (pozostałe do Posmykała i Porecka) przebywających w Zagrodzie. Jej czwarty lokator to byk Pomeranin. – Z dumą i ogromną radością informujemy Państwa o narodzinach pierwszego żubrzątka w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Krajewie!
Przywódczyni stada o imieniu Powilga dzisiejszego poranka tj. 3 maja 2024r. wydała na świat cielę płci żeńskiej – czyli krówkę – poinformowało wczoraj Nadleśnictwo Dwukoły, które zbudowało i prowadzi Zagrodę w Krajewie. Maleństwo otoczone jest opieką przez wszystkie żubry z naszej zagrody. Powilga i maleństwo na obecną chwilę nie wykazują żadnych objawów, które mogłyby budzić nasze obawy. Narodziny pierwszego żubrzątka w Nadleśnictwie Dwukoły przypadły w roku jubileuszowym tj. 100-leciu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe i stały się swoistą kwintesencją znaczenia żubra jako symbolu ochrony przyrody w Lasach Państwowych!

Żubry w Krajewie przebywają od kilku miesięcy. Do dyspozycji mają 10 hektarów łąk i lasów. Odwiedzający mogą je podziwiać z bardzo bliska przy paśnikach, z tarasu i wieży widokowej. Wstęp jest bezpłatny.

red

Fot. Nadleśnictwo Dwukoły