Pieszy potrącony na przejściu w Mławie

23-letni mężczyzna trafił do szpitala po tym, gdy został potrącony na przejściu dla pieszych przy ul. Napoleońskiej w Mławie. Kierowca auta tłumaczył, że go nie zauważył. Patrole ruchu drogowego prowadzą dzisiaj w Mławie działania kontrolno – prewencyjne pn. „Bezpieczne przejście” – sprawdzają zachowanie pieszych i kierujących w pobliżu przejść.

– Jak wynika z ustaleń interweniującego patrolu ruchu drogowego, kierujący audi, 23-letni mieszkaniec Mławy, jadąc w kierunku Wólki, nie zauważył przechodzącego przez przejście mężczyzny. W wyniku potrącenia pieszy doznał urazu głowy i został przewieziony do szpitala w Mławie. Po udzieleniu mu pomocy medycznej, jeszcze tego samego dnia opuścił szpital. Kierowca audi był trzeźwy. Podczas interwencji policjanci zatrzymali kierującemu uprawnienia do kierowania. Trwają dalsze czynności Policji – relacjonuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Mławie asp. sztab. Anna Pawłowska.

Policja apeluje o zachowanie ostrożności w pobliżu przejść dla pieszych – bezpieczeństwo zależy od każdego z uczestników ruchu drogowego, a wiec zarówno od pieszych jak i kierujących pojazdami.

Zgodnie z art. 26. Ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście (…)”

Natomiast  „Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.” ( art. 13 Ustawy Prd)

Do zachowanie szczególnej ostrożności są zatem zobowiązani zarówno kierowcy jak i piesi. Tymczasem kierowcy narzekają na pieszych, którzy wchodzą na jezdnię tuż przed maską pojazdu, nie używają elementów odblaskowych, stoją w pobliżu przejścia dyskutując ze znajomym, wchodzą na przejście z telefonem przy uchu, nie upewniając się o bezpieczeństwie.

Piesi skarżą się, że kierowcy „jeżdżą im po piętach”, nie ustępują pierwszeństwa, parkują w pobliżu przejścia albo prawie na samym przejściu dla pieszych.

Takich sytuacji można uniknąć, należy jednak pamiętać, że nie jesteśmy na drodze sami. Przyda się  zatem ostrożność, wyobraźnia i uwaga na drodze- do której odwołuje się nowa akcja informacyjna pn. Na drodze – patrz i słuchaj. Celem działań jest uświadomienie uczestnikom ruchu jak ważne jest stosowanie się do  przepisów ruchu drogowego oraz przestrzeganie podczas korzystania z drogi szczególnej ostrożności.

red

Fot. KPP w Mławie