Piłeś? Nie jedź! Policjanci prowadzą akcję “Trzeźwy poranek”

W piątek (21 lipca) od wczesnych godzin porannych policjanci ciechanowskiej drogówki prowadzą wzmożone działania pod nazwą ,,Trzeźwy Poranek”. Działania mają na celu wyeliminowanie z ruchu tych, który wsiadają za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu.

Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. ciechanowscy policjanci przeprowadzili ponad 17 tys. 500 badań stanu trzeźwości kierujących. Zatrzymali 48 kierujących pojazdem w stanie nietrzeźwości i 11 w stanie po użyciu alkoholu.

– Nietrzeźwość uczestników ruchu drogowego, w szczególności kierujących pojazdami jest jednym z najistotniejszych czynników zwiększających zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przepisy prawne określają dozwolone progi trzeźwości oraz konsekwencje ich przekraczania przez kierujących pojazdami. Niestety pomimo licznych apeli policji, wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców decydujących się na kierowanie pojazdami po alkoholu – informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie mł. asp. Magda Zarembska. – Dzisiaj na drogach miasta i powiatu ciechanowskiego policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję pod nazwą “Trzeźwy Poranek”. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących i eliminowanie pijanych kierowców, którzy są zagrożeniem nie tylko dla swojego życia i zdrowia, ale także dla innych uczestników ruchu drogowego. Policyjne patrole będą kontrolować stan trzeźwości, jednocześnie w kilku miejscach. Tego typu działania prowadzane są cyklicznie na drogach naszego regionu.

Policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zdecydowaną reakcję, gdy widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. – Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach – informuje mł. asp. Magda Zarembska.

red

Fot. KPP w Ciechanowie