PiS wygrywa wybory parlamentarne

Według danych exit poll przygotowanych przez IPSOS dla TVP – Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory z poparciem 43,6 proc. Daje to większość w Sejmie – 239 mandatów.

Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska – 27,4 proc. i 130 mandatów, a na trzecim – SLD Lewica – 11,9 proc. i 43 mandaty. Kolejne miejsca zajęły: PSL KP – 9,6 proc. i 34 mandaty oraz Konfederacja – 6,4 proc. i 14 mandatów.

W województwie mazowieckim według danych exit poll przygotowanych przez IPSOS dla TVN 24 PiS zdobyło 41,3 proc. głosów; KO – 29,8; SLD – Lewica – 12,6; PSL-KP 9,6, a Konfederacja – 5,7

Dla ciechtivi.pl komentują:

Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, kandydat PiS do Sejmu

Po czterech latach Polacy dali jednoznaczną odpowiedź. To był Dobry Czas dla Polski. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało mandat do dalszego reformowania kraju, mandat przy frekwencji powyżej 60%. Moja formacja według sondażu otrzymała około 8 mln głosów.

Jan Andrzej Kaluszkiewicz

PiS zyskuje. Obecność lewicy w Sejmie da nową jakość . PO i N nowoczesna straciły przeszło 30 mandatów. Nie dziwi wynik PSL wzmocnionego Kukizem, ale tej koalicji nie wróżę przyszłości. Po lewej zlepek partii, koalicji. Ciekawe zarówno w PSL jak i w SLD kto personalnie wszedł do Sejmu. To determinuje te koalicje. Będzie to tworzyć jakość opozycji.