Plan systemu ratownictwa medycznego zatwierdzony

Karetki stacjonujące w Ciechanowie, Glinojecku i Gołyminie. Gmina Sońsk obsługiwana z Gołymina, gmina Grudusk podzielona między Ciechanów i Mławę, a gmina Ciechanów – między Ciechanów i Gołymin – minister zdrowia Ewa Kopacz zatwierdziła plan reorganizacji systemu ratownictwa medycznego.

Jak poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki – od 1 lipca tego roku reorganizacja systemu ratownictwa będzie przebiegała dwuetapowo. Województwo będzie podzielone w okresie przejściowym na 29 rejonów operacyjnych, a docelowo (od lipca 2012 r.) na 9. Nowy plan zwiększa też liczbę miejsc wyczekiwania karetek, dzięki czemu skróci się czas ich dojazdu do pacjentów.
W planie miasta i gminy przyporządkowano do rejonów według kryteriów najszybszego dojazdu. Zwiększyć ma się liczba tzw. karetek dziennych, a zmniejszyć – nocnych. Autorzy planu twierdzą bowiem, że większość wyjazdów ma miejsce w ciągu dnia.

Jednocześnie do 29, do 9, a potem do 5 (w Warszawie, Radomiu, Ostrołęce, Siedlcach i Płocku) zmniejszy się liczba dyspozytorni medycznych.

Niestety – docelowo – w Ciechanowie dyspozytorni nie będzie. Na terenie powiatu ciechanowskiego karetki stacjonowały będą w Ciechanowie, Gołyminie i Glinojecku, z tym że Glinojeck należał będzie do rejonu operacyjnego płońskiego.

Karetki z Ciechanowa obsługiwały będą: miasto Ciechanów, część gmin Ciechanów i Grudusk, gminy Regimin, Opinogóra i Ojrzeń. Z Gołymina – gminy: Gołymin, Sońsk i część gminy Ciechanów. Z Glinojecka – miasto i gminę Glinojeck. Drugą część gminy Grudusk mają obsługiwać karetki z Mławy.

– Planuje się również zwiększenie wykorzystania Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zwłaszcza do wypadków w ciągu dnia – informuje MUW. – Warunkiem koniecznym dla przeprowadzania operacji w nocy jest wcześniejsze wybranie i opisanie gminnych miejsc lądowania śmigłowców. Każda dyspozytornia dysponować będzie spisem lokalizacji przystosowanych do startów i lądowań (w tym całodobowych lądowisk przyszpitalnych z odpowiednim oświetleniem) oraz mapą zasięgu śmigłowców stacjonujących również w sąsiednich województwach. Na Mazowszu funkcjonują obecnie dwa eurocoptery, które stacjonują w Warszawie i w Płocku.

msz

KOMENTARZ

Mam nadzieję, że plany te sprawdzą się w działaniu. Bo nie ukrywam obaw, zwłaszcza, gdy czytam (w planie od lipca 2012 r.), że część wschodnia gminy Grudusk obsługiwana będzie przez karetki z Mławy, a część zachodnia – z Ciechanowa. Wystarczy jedno spojrzenie na mapę, by stwierdzić, że karetki z Mławy w drodze do swej strefy będą przejeżdżały przez strefę ciechanowską. No, chyba że to błąd przy pisaniu planu.

Nie jestem też pewien słuszności przypisania Sońska do Gołymina. To chyba oczywiste, że np. do wypadku w Bieńkach Karkutach szybciej dojedzie karetka z Ciechanowa niż z Gołymina.

Marek Szyperski