Płatności Polski Bonem Turystycznym – ZUS podsumował program

Od 1 kwietnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie mają już dostępu do zakładki „bon turystyczny” na Platformie Usług Elektronicznych. 31 marca był ostatnim dniem płatności bonem turystycznym za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce.

Program Polski Bon Turystyczny (PBT) był dodatkowym świadczeniem w formie elektronicznego bonu turystycznego obowiązującym w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 marca 2023 r. Stanowił on wsparcie finansowe dla polskich rodzin z dziećmi oraz pomagał właścicielom obiektów noclegowych i turystycznych, którzy z powodu restrykcji epidemicznych zostali narażeni na utratę dochodów z prowadzonej działalności

Bonem turystycznym można było dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terytorium Polski, co ważne – nie podlegał on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Uprawnionym do bonu było każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, które posiadało prawo do świadczenia wychowawczego albo dodatku wychowawczego. Bon turystyczny był jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł.

– Od 1 kwietnia na portalu PUE ZUS nie ma już możliwości podglądu bonu turystycznego przez osoby uprawnione. Nie ma zakładki Polski Bon Turystyczny. Została również wyłączona opcja rejestracji podmiotu turystycznego czyli funkcja „Zarejestruj podmiot turystyczny na liście Polskiej Organizacji Turystycznej” w zakładce „Podmiot turystyczny” – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Program PBT wystartował 1 sierpnia 2020 r. i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pięciu pierwszych miesięcy dokonano prawie 365 tys. płatności bonami, na łączną kwotę 240 mln zł. Rekordowy okazał się 2021 r., kiedy to w ciągu 12 miesięcy zrealizowano ponad 2,8 mln transakcji na łączną kwotę prawie 1,8 mld zł. W 2022 r. dokonano kolejnych 1,9 mln płatności bonami na łączną kwotę 960 mln zł. Podsumowując – przez cały okres obowiązywania programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę niecałych 3,2 mld zł.

– Największe zainteresowanie PBT odnotowano w okresie lipiec-sierpień 2021 r., kiedy to zrealizowano ok. 31% wszystkich transakcji, a kwota którą zapłacono stanowiła ponad 34% łącznych środków wydatkowanych z tytułu realizacji płatności bonami w okresie od początku sierpnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Kolejny duży skok zarówno w liczbie transakcji jak i kwocie płatności odnotowano w okresie wakacyjnym 2022 r. oraz w marcu 2023 r. – czyli w ostatnim miesiącu obowiązywania programu – dodaje rzecznik.

Na podstawie danych o bonach, od początku działania programu PBT największą liczbę płatności bonem odnotowano w województwie małopolskim, na drugim miejscu uplasowało się województwo pomorskie, a na trzecim – zachodniopomorskie. Na czwartym miejscu znalazło się województwo mazowieckie.

Jeśli chodzi o kwotę płatności bonami, to również tutaj na pierwszym miejscu uplasowało się województwo małopolskie, na drugim – pomorskie, na trzecim – zachodniopomorskie i na czwartym – mazowieckie.

Podczas trwania programu najwyższą kwotę płatności za usługi hotelarskie (np. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi) zrealizowano w województwie pomorskim i małopolskim. Na trzecim miejscu znalazło się województwo zachodniopomorskie, a na czwartym – dolnośląskie. Na Mazowszu rodzice za usługi hotelarskie zapłacili ponad 200 mln zł.

W przypadku płatności za imprezy turystyczne (np. parki rozrywki oraz touroperatorzy organizujący wycieczki, obozy, kolonie) sytuacja kształtowała się nieco inaczej niż w przypadku usług hotelarskich. W tej klasyfikacji prym wiodło województwo mazowieckie. Na drugim miejscu znalazło się województwo małopolskie, na trzecim – łódzkie i na czwartym – zachodniopomorskie.

Niektóre podmioty turystyczne realizowały jednocześnie płatności bonami zarówno za usługi hotelarskie, jak i imprezy turystyczne. Niekwestionowanym zwycięzcą w tej kategorii okazało się województwo małopolskie. Na drugim miejscu znalazło się województwo świętokrzyskie, na trzecim – pomorskie i na czwartym – zachodniopomorskie. W województwie mazowieckim rodzice wydali ponad 11 mln złotych.

Jakie podmioty otrzymały środki z PBT

W pierwszych miesiącach działania programu w systemie do obsługi PBT zarejestrowano ponad 18 tys. podmiotów turystycznych. Ostatecznie na dzień 31 marca 2023 r. w systemie do obsługi PBT widniało ponad 28 tys. aktywnych podmiotów turystycznych.

Od początku działania programu PBT najwięcej podmiotów turystycznych zarejestrowano w województwie pomorskim oraz w województwie małopolskim. Na trzecim miejscu w rankingu uplasowało się województwo zachodniopomorskie, a na czwartym – dolnośląskie. Na Mazowszu liczba hoteli, pensjonatów, miejsc rozrywki oraz organizacji pożytku publicznego honorujących płatność bonem wyniosła finalnie 1 817.

Do końca marca 2023 r. uprawnionych do bonu turystycznego było ok. 4,5 mln osób, natomiast w systemie widniało ponad 3,9 mln aktywnych bonów, przy czym: wykorzystanych bonów było 95 proc., czyli prawie 3,8 mln (z czego całkowicie wykorzystano ok. 3 mln bonów, zaś częściowo 778,6 tys. bonów), niewykorzystanych aktywnych bonów było 5 proc., czyli prawie 188 tys.

W związku z programem PBT działała też specjalna infolinia. Dostępna była dla klientów pod numerem tel.: 22 11 22 111. Infolinia funkcjonowała ponad 32 miesiące. W tym okresie obsłużono blisko 750 tys. połączeń telefonicznych. Działał też adres poczty elektronicznej: bon@zus.pl, na który wpłynęło ponad 44 tys. zapytań klientów.

Fot. Urząd Miasta Ciechanów/Zdjęcie ilustracyjne